Joga - ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne. Czy to bezpieczne?
Czyż joga (yoga) to sztuka medytacji czy ćwiczenia rekreacyjne? Czy to aktywność tylko dla młodych osób? Czy nie kryją się za nią jakieś niebezpieczeństwa? Czy to tylko taka moda? A może warto się nią zainteresować?
W rzeczywistości jogę uprawiać może każdy i w dowolnym wieku, a traktowana jako rodzaj ćwiczeń, jest coraz bardziej popularna wśród osób dojrzałych!
Szczególnie jeśli potraktujemy to jako pracę nad swoim ciałem, przy jednoczesnym opanowaniu swoich emocji i doświadczaniu dobrego nastroju. Joga jest wspaniałym ćwiczeniem dla osób po 60-tce.
Pomaga zachować równowagę, utrzymać elastyczność stawów, poprawić wytrzymałość kości i masę mięśniową, a także nauczyć się radzenia sobie ze stanem psychicznym. Jest świetną opcją dla chcących poćwiczyć, ponieważ nie wymaga specjalistycznego sprzętu i może być wykonywana w dowolnym miejscu.
Warto zastanowić się nad zaproszeniem swoich przyjaciół do udziału we wspólnych zajęciach. Sesje grupowe zwiększają poczucie spokoju oraz pomagają w całkowitym relaksie. Jest to też wspaniały sposób na towarzyską aktywność i utrzymanie kontaktów.
Regularne ćwiczenia (2-3 razy w tygodniu) mogą odgrywać ważną rolę w utrzymaniu zdrowia, ponieważ joga może:- Zwiększyć mobilność i siłę
- Poprawić równowagę i stabilność
- Zmniejszyć szanse na upadek
- Poprawić układ sercowo-naczyniowy
- Obniżyć ciśnienie krwi i cholesterolu
- Poprawić nastrój i samopoczucie
- Pomóc w powrocie do zdrowia z operacji
- Pomóc wrócić do zdrowia po żałobie
- Poradzić depresją i lękami.
O czym należy pamiętać, nim zacznie się ćwiczenia?
Zanim zaczniesz, pamiętaj, że joga to nie ćwiczenia znane z treningów siłowych, lecz jest nastawiona na spokojny wysiłek. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy czuć bólu. Jeśli zaczynamy czuć dyskomfort lub kłucie - natychmiast przerywamy. Nie o to w tym chodzi.
Jeśli mamy chęci, środki oraz możliwości
najlepiej będzie zapisać się na specjalne zajęcia w naszej okolicy. Wykwalifikowani instruktorzy pokażą nam jak odpowiednio ćwiczyć, aby czerpać jak najwięcej korzyści z naszego treningu. Nie jest to jednak konieczne, a nawet wiele osób preferuje gimnastykę we własnym zaciszu domowym, gdzie w spokoju i komforcie oddać się ćwiczeniom oraz zwiększać swoje zdolności.
Można jednak zaopatrzyć się w odpowiednią literaturę, która nauczy nas odpowiednich technik oraz pozycji, dzięki czemu z łatwością zastąpimy nauczyciela.
Niektórym osobom może "zapalić się lampka ostrzegawcza" i pojawić pytanie:
A może trąci to jakąś obcą religią?
Warto pamiętać, że praktykowane jogi jako formy ćwiczeń nie jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego. Fakt, że wywodzi się kulturowo ze strefy buddyjskiej, nie stanowi o tym, że ma bezpośredni związek z tą religią. Jeśli skupimy się jedynie na fizycznym i relaksacyjnym aspekcie ćwiczeń - po prostu ćwiczmy!
To trochę tak jak ze sztuką medytacji, wywodzącej się także z kultur Dalekiego Wschodu. Mniej słyszy się o medytujących mnichach chrześcijańskich, już w pierwszych wiekach po Chrystusie, i o medytacyjnych formach modlitw chrześcijańskich.
Zatem i medytacja jako taka jest pozytywna - odpręża, reguluje oddech, wycisza, uspokaja.
Podobnie same ćwiczenia jogi są dobre, a nie wchodząc w religię czy duchowość kultury orientalnej, czynimy po prostu dobrze dla swojego zdrowia. Jogę warto potraktować jako nowy sposób na radzenie sobie ze stresem oraz codzienną, fizyczną rozrywkę.
Te uwagi oczywiście nie deprecjonują religii buddyjskiej (każdy ma prawo podążać własną drogą), a jedynie wychodzą naprzeciw pytaniom zgłaszanym przez niektóre osoby, obawiające się czy samo wykonywanie ćwiczeń jogi nie jest sprzeczne z doktryną wiary u większości osób z naszego kręgu kulturowego i religijnego.
Pomożemy w lepszym starcie, przedstawiając kilka porad: Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać:
- Trening najlepiej zaczynać ok. 2 godziny po posiłku, a same ćwiczenia wykonywać w wywietrzonym pokoju oraz ciszy.
- Ćwiczyć możliwie boso w wygodnym dla nas stroju.
- Każdą pozycję starać się utrzymywać co najmniej przez minutę.
- Pod koniec zajęć warto rozluźnić swoje mięśnie, uspokoić serce i oddech.
- Upewnij się, że twoje ciało dostosowuje się do codziennej rutyny jogi przed wypróbowaniem nowych pozycji.
- Oraz pamiętać o najważniejszej kwestii - ból nie jest częścią ćwiczeń.
Nawet jeśli nigdy nie będziemy w stanie ugiąć się w "precla",
poznanie prostych pozycji jogi może poprawić ogólną jakość życia. Jeśli dopiero zaczynasz, poszukaj klasy początkowej nauczanej przez certyfikowanego instruktora jogi. Warto rozejrzeć się za tym i popytać w domach kultury.
Dobrzy instruktorzy pomogą ci osiągnąć prawidłowe ustawienie ciała i zachęcą cię do poznania ograniczeń. Możesz nie być w stanie wykonywać wszystkich pozycji lub trzymać ich przez bardzo długi czas, ale dobrzy nauczyciele to rozumieją i zachęcają cię do dalszego kontynuowania. My również do tego zachęcamy.
Przy najbliższej okazji warto zakupić poradnik dla początkujących lub popularne płyty DVD, aby chociaż zobaczyć czy joga sprawia nam przyjemność. Jest to wielce uspokajające i uzdrawiające doświadczenie.
Istnieje nie tylko wiele korzyści fizycznych i umysłowych, ale także wiele typów jogi odpowiednich dla seniorów - niezależnie od tego, czy ćwiczy się w grupie czy w domu. Mimo to joga nie jest substytutem medycyny czy rehabilitacji i należy o tym pamiętać. Jednak wspaniale sprawdza się w roli wyciszającej czynności, która przy okazji korzystnie wpływa na nasz organizm.
Spokojniejszy i głębszy oddech, wyciszenie, rozciągnięte stawy, wzmocnione poprzez ćwiczenia mięśnie, więcej optymizmu i radości.
Słowem - same plusy!
JK