Walka z chorobami otępiennymi, w tym Alzheimerem, to przede wszystkim gra z czasem na opóźnianie tych procesów. Zarówno farmakologicznie, jak i poprzez jak najdłuższe podtrzymywanie funkcji poznawczych, a zatem stymulację mózgu. Naprzeciw temu wychodzi inicjatywa młodych osób z firmy POKORASENIOR, oferującej specjalne puzzle dla osób wymagających opieki.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia wśród osób powyżej 65 roku życia. W tkance mózgowej osoby chorej odkładają się białka, mające patologiczną strukturę, co powoduje zanikanie komórek nerwowych i ich połączeń. Zwyrodnieniu ulegają między innymi komórki odpowiedzialne za pamięć i orientację, a problemy z nimi pogłębiają się wraz ze stopniem zaawansowania choroby.
Obecnie, za sprawą nowych technologii, mamy dostęp do szerokiego zakresu informacji na temat otępienia. Mimo to, ciężko jest rozpoznać pierwsze objawy choroby, tym bardziej u osób, które są nam bliskie – niecodzienne sytuacje najczęściej tłumaczy się pogodą, złym humorem, niewyspaniem.
Pamiętajmy, że w chorobach otępiennych kluczową rolę odgrywa nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także odpowiednie stymulowanie funkcji poznawczych chorego, takich jak koncentracja, myślenie i pamięć. Jeszcze kilka lat temu aktywizacja osób z demencją zależała jedynie od kreatywności opiekuna czy terapeuty zajęciowego. W dobie internetu i stale powiększających się zasobów informacji o praktycznie każdej sferze życia, świadomość społeczeństwa na temat korzyści wynikających z aktywizacji wzrasta.
Jedną z form aktywizacji jest układanie puzzli. Puzzle od wielu lat cieszą się popularnością – zarówno wśród osób młodych, jak i starszych. To aktywność wymagająca od układającego myślenia i koncentracji. Wspierają koordynację wzrokowo – ruchową i stymulują obie półkule mózgu. Dla osób zdrowych, korzyści te nie są tak wyraźnie dostrzegalne, jednak w przypadku osób starszych z demencją, mogą być znaczące.
Na polskim rynku nadal brakuje produktów do aktywizacji, dedykowanych wyłącznie osobom starszym i chorym. Dlatego wyszliśmy naprzeciw zarówno opiekunom, jak i seniorom i stworzyliśmy puzzle POKORA, które są już dostępne w sprzedaży. Powstały one z myślą o osobach z demencją, choć doskonale sprawdzają się w terapii osób po udarach, po urazach czaszki oraz w pracy z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną.
Puzzle POKORA wyróżniają się wyjątkową szatą graficzną, przywołującą u seniorów wspomnienia z lat młodości.
- Czerwony stacjonarny telefon przypomina o rozmowach z krewnymi z odległych miejsc.
- Filiżanka kawy przypomina o wielogodzinnych pogaduchach w najlepszym towarzystwie.
- Puzzle Narzędzia zachwycą detalami każdego majsterkowicza.
- Durszlak z wagą oraz półka pełna kuchennych akcesoriów przywołają wspomnienia o smacznych posiłkach.
Niepodważalną zaletą puzzli jest odpowiednia ilość specjalnie zaprojektowanych dużych elementów, dzięki czemu ich złożenie staje się łatwiejsze i daje seniorowi satysfakcję.
Puzzle wprowadzają w stan wyciszenia i relaksu, przywołując wspomnienia, stymulują funkcje poznawcze, a przede wszystkim zwiększają poczucie własnej wartości. Nasze produkty doskonale nadają się również do terapii reminiscencyjnej. Integrują i zachęcają do podjęcia rozmowy z opiekunami, w konsekwencji czego więź z podopiecznym umacnia się.
Redakcja portalu www.60plus.pl wspiera inicjatywy wychodzące naprzeciw społecznym potrzebom osób starszych, w tym przypadku chorych i ich opiekunów. Dlatego pokazujemy tę inicjatywę, jako godną naśladowania. Tym bardziej, że prowadzącymi tę działalność są młodzi ludzie, wierzący w sens tego co robią.
Redakcja