Schody i wysokie progi to najczęstsze bariery architektoniczne, które utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym oraz w podeszłym wieku. Ich obecność sprawia, że wielu seniorów unika wychodzenia z domu z obawy przed groźnym upadkiem. Czy Ty też jesteś jednym z nich? A może masz pod opieką Twoich bliskich lub znasz inne osoby, które są uwięzione w swoich pokojach z tego powodu? Jeśli tak, poznaj 5 urządzeń, które zmienią życie na lepsze, umożliwiając pokonywanie schodów bez bólu i wysiłku.
Jak działa winda krzesełkowa przy nietypowych schodach?
Zobacz ten film:
Choć
bariery architektoniczne istnieją od zawsze, to w ostatnim czasie pojawiły się nowe i skuteczne możliwości ich likwidowania. Firma
Windy Schodowe od ponad
10 lat montuje urządzenia, które pomagają osobom niepełnosprawnym i seniorom
odzyskać samodzielność oraz
radość z życia. Zobacz, które z nich sprawdzi się w Twoim domu!
Sposób 1: krzesełka schodowe – komfortowe rozwiązanie dla seniorów
Niewielki, samobieżny fotelik pozwoli Ci bez wysiłku pokonać schody w wygodnej pozycji siedzącej. Krzesło ruchome na schody porusza się bezpośrednio nad stopniami, sunąc po szynie jezdnej. Tor jezdny może być prosty lub krzywoliniowy – jego kształt i długość dostosowujemy do specyfiki Twoich schodów. Z tego powodu rozróżniamy 2 rodzaje krzesełek schodowych – prostoliniowe (modele: HomeGlide i Acorn Superglide) oraz krzywoliniowe (Otolift i Acorn 180). Winda krzesełkowa to idealne rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku, które mają trudności z pokonywaniem schodów. Może jednak służyć także jako krzesło do transportowania chorych po schodach, które ułatwi rodzinie opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Gdzie można zamontować krzesełko schodowe?
Windy krzesełkowe mają szerokie zastosowanie – zakładamy je w prywatnych domach i blokach oraz budynkach użyteczności publicznej: przychodniach, szkołach czy urzędach. Większość urządzeń nadaje się do użytku wewnętrznego – pomagają trwale likwidować bariery architektoniczne zarówno w postaci wysokich schodów, jak i kilku stopni. Istnieją jednak także krzesełka przystosowane do montażu na schodach zewnętrznych, tj. model Acorn Superglide. Dzięki jego założeniu zyskasz bezpieczeństwo i wygodę podczas pokonywania stopni prowadzących do ogrodu, garażu lub na taras. Z zewnętrznych krzesełek schodowych możesz korzystać przez cały rok, ponieważ są one odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dostarczamy je ze specjalnym pokrowcem w zestawie, który chroni siedzisko i wagonik jezdny przed wilgocią oraz zanieczyszczeniami – np. liśćmi lub śniegiem.
HomeGlide – najtańsze krzesełko schodowe
W ofercie firmy Windy Schodowe znajdziesz nowe krzesło na schody w najniższej cenie na rynku. Jest nim
HomeGlide – profesjonalne urządzenie do likwidacji barier
na schodach prostych. W niektórych przypadkach sprawdzi się także na schodach dwubiegowych – montujemy wtedy
2 krzesełka, po jednym na każdym biegu. Każdego roku w pierwszym kwartale w ramach
promocji ceny wind krzesełkowych HomeGlide rozpoczynają się już od
7000 zł brutto dla odbiorców prywatnych. Oferujemy
szybkie terminy montażu – dzięki temu będziesz mógł cieszyć się własnym krzesełkiem schodowym już w ciągu
2-3 dni od złożenia zamówienia.
Otolift moduł AIR – krzesełko na wąskie schody
Jeżeli mieszkasz
w bloku, to montaż niektórych urządzeń do likwidacji barier może być utrudniony z powodu
rygorystycznych przepisów przeciwpożarowych. Na przeszkodzie do odzyskania komfortu przemieszczenia się pomiędzy piętrami mogą stanąć także
zbyt wąskie schody. W takich sytuacjach z rozwiązaniem przychodzi producent innowacyjnego krzesełka na schody krzywoliniowe
Otolift z modułem Air. Jest to winda krzesełkowa z
najcieńszą szyną na rynku oraz
obracanym siedziskiem, które
zwiększa bezpieczeństwo podczas wstawania z urządzenia. Krzesełko
zajmuje mało miejsca na schodach, a dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii
Reverse Drive przesuwa się nad stopniami częściowo lub całkowicie tyłem. W ten sposób może bezpiecznie przewozić pasażerów nawet po
bardzo wąskich i stromych schodach. Warto dodać, że urządzenie wyróżnia się także
estetycznym wyglądem, który możesz dopasować do swojego wnętrza, wybierając
rodzaj i kolor tapicerki.
Sposób 2: platformy schodowe – efektowne windy dla niepełnosprawnych
Ten rodzaj wind schodowych często znajduje zastosowanie w miejscach publicznych, lecz sprawdza się także w domach jednorodzinnych i blokach. Platformy schodowe, podobnie jak krzesełka, poruszają się tuż nad stopniami, wzdłuż biegu schodów. Ze względu na kształt toru jezdnego dzielimy je na prostoliniowe (Logic Extrema, Ascendor PLG7) i krzywoliniowe (PLK8). Każde z tych estetycznie wykonanych urządzeń służy do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Z platform schodowych mogą też korzystać seniorzy – jest to możliwe dzięki rozkładanemu krzesełku, stanowiącemu jedną z opcji montażu. Windy przyschodowe są montowane wewnątrz i na zewnątrz budynków – dzięki efektownemu wzornictwu i opcji personalizacji prezentują się estetycznie w każdym otoczeniu.
Sposób 3: podnośniki pionowe – alternatywa dla platform schodowych
Urządzenia te pozwalają niwelować różnice wysokości pomiędzy poziomami, dlatego sprawdzą się nie tylko w przypadku schodów, ale także wysokiego progu lub podestu. Podnośniki pionowe powstały z myślą o osobach niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich – samodzielnie lub z pomocą opiekuna. Można je zamontować przy stopniach lub podeście, lecz czasami warto rozważyć założenie podnośnika obok balkonu. Takie rozwiązanie sprawi, że osoba niepełnosprawna ominie zatłoczoną klatkę schodową i wjedzie do mieszkania bezpośrednio przez balkon. Podnośniki pionowe różnią się od siebie m.in. wysokością unoszenia platformy. Mały model LiftBoy niweluje różnice wysokości sięgające 83 cm, uniwersalny Kali B ma zasięg prawie 3 m, a dźwig Kali A – niemal 4,5 m. Polecamy montaż podnośników pionowych w budynkach z bardzo wąskimi schodami, których wymiary uniemożliwiają założenie platformy schodowej.
Sposób 4: windy domowe Stiltz – wygoda dla każdego
Nowością na rynku polskich urządzeń do likwidacji barier są dźwigi stworzone z myślą o mieszkańcach domów jednorodzinnych oraz mieszkań dwupoziomowych. Estetycznie wykonane windy domowe Stiltz mogą przewozić seniorów (model dwuosobowy DUO) lub osobę na wózku inwalidzkim i jej opiekuna (model TRIO). Winda Trio pełni także funkcję trzyosobowego dźwigu, z którego – podobnie jak w przypadku urządzenia DUO – może korzystać cała rodzina. Montaż wind osobowych do domu jest prosty i zajmuje tylko 1 dzień. Windy domowe Stiltz nie muszą sąsiadować ze ścianą, dlatego możesz je założyć w dowolnym miejscu, np. sypialni, jadalni lub salonie.
Sposób 5: schodołazy – mobilne transportery dla niepełnosprawnych
Są to jedyne urządzenia w naszej ofercie, służące do przewożenia po schodach osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, które nie wymagają montażu. Możesz z nich korzystać zarówno w domu, urzędzie oraz przychodni, jak i w przestrzeni publicznej. Schodołaz pozwoli Ci być mobilnym wszędzie, gdzie tylko chcesz – dzięki niemu odwiedzisz obiekty, które nie zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyróżniamy 2 rodzaje transporterów – kroczące i gąsienicowe. Pierwszy sprawdzi się w przypadku stromych i wąskich schodów, lecz korzystanie z niego będzie wymagało użycia siły przez opiekuna osoby niepełnosprawnej. Schodołaz gąsienicowy jest wygodniejszy w użytkowaniu, ponieważ pozwala na przewożenie osoby na wózku inwalidzkim bez żadnego wysiłku.
Zlikwiduj bariery niższym kosztem
Zakup urządzeń z oferty firmy Windy Schodowe może być tańszy, jeżeli uzyskasz dofinansowanie ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych. Dzięki otrzymaniu dodatkowych środków, obniżysz koszty inwestycji średnio o 60%-85%. Skontaktuj się z inżynierami z naszej firmy, aby zapytać, w jaki sposób zdobyć dotację i zwiększyć swoje oszczędności. Na Twoje życzenie przygotujemy dla Ciebie bezpłatnie kosztorys, który stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie. Czekamy na Twój telefon pod nr: +48 606 686 002, +48 692 44 94 74 i +48 606 686 002.
Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na naszą stronę internetową: