Co drugi Polak ogranicza swoje tegoroczne plany urlopowe, a co piąty nie planuje wakacji wcale. Tylko 6,3 proc. zamierza spędzić urlop zagranicą. Podajemy ciekawe wyniki badań opinii na temat wypoczynku tego lata, zdając sobie sprawę, że osoby 60plus mogą mieć jeszcze inne preferencje w tym zakresie. Ale warto wiedzieć jaki plany mają inni. Może to okazja by jednak gdzieś pojechać w te lato albo po sezonie?
Plany urlopowe
Urlop w kraju zamierza spędzić w tym roku 41,8% zapytanych o to Polaków – wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat przeprowadzonego 27 i 28 maja br. To kolejne z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat podczas epidemii koronawirusa.
W sumie więcej niż co drugi Polak pytany o plany wakacyjne zapowiada ograniczenie podróży. 21,9% nie planuje w tym roku żadnego wyjazdu, kolejnych 15,9% chce ten czas zagospodarować samodzielnie lub przeznaczyć na pobyt na działce, a dalszych 14,1% spędzi w domu. Urlop zagraniczny ma w planie w sumie 6,3% respondentów, w tym 2,4% chce skorzystać z wyjazdu zorganizowanego.Wykres 1. Gdzie zamierza Pan/i spędzić latem urlop?
Z planów wyjazdu wakacyjnego Polacy rezygnują najczęściej, bo nie stać ich wyjazd (32,0% wskazań), lub wolą przeznaczyć pieniądze na inny cel (30,4%). Niemal co piąty uczestnik sondażu
(19,1%) nie może wyjechać z powodu ograniczeń, a 14,5% czeka na lepszą okazję. Część respondentów twierdzi, że
woli po prostu spędzić ten czas w domu (18,5%). Powodem rezygnacji z wakacyjnego wyjazdu jest również
obawa o utratę pracy (11,9%),
brak możliwości uzyskania urlopu (9,8%), a także
utrata pracy – na co wskazało 7,9% pytanych. Najrzadziej wskazywanym powodem uniemożliwiającym wyjazd urlopowy są przyczyny rodzinne (4,4%).
Wykres 2. Z jakiego powodu nie planuje Pan/i wyjazdu wakacyjnego/urlopowego?
Komentarz ekspercki - dr Sebastian Musioł, ekonomista, ekspert Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat:
"Polacy są bardzo ostrożni planując tegoroczne wyjazdy wakacyjne. Co drugi ogranicza swoje tegoroczne plany urlopowe, a co piąty nie planuje wakacji wcale. Największy odsetek pytanych zamierza lato spędzić w kraju. Wśród wskazywanych powodów najczęstsze mają podłoże finansowe – związane z ograniczaniem wydatków, ale także obawami o czy wręcz już utratę pracy. Wyjazdy zagraniczne ma w planach w sumie zaledwie 6,3%. Część turnusów została odwołana lub występują ograniczenia w podróżowaniu. Kraje, w których dotychczas Polacy spędzali letnie wakacje, otwierają swoje granice stopniowo, co też istotnie wpływa na decyzje urlopowe".