Ewangelia według św. Łukasza. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego,
Pablo T. Gadenz Po komentarzach do Ewangelii wg św. Mateusza i św. Marka przyszedł czas na komentarz do Ewangelii wg św. Łukasza, czyli III tom serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego.
W III tomie serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego czytamy: Ewangelia Łukasza to wielkie dzieło sztuki, gdyż jej ludzki autor wykorzystał wszystkie swoje umiejętności literackie i narracyjne, tworząc najdłuższą z czterech ewangelii, liczącą ponad dziewiętnaście tysięcy słów (około tysiąc sto więcej niż tekst Mateusza). Przedstawiając życie i nauczanie Jezusa Chrystusa, Ewangelia Łukasza jest także tekstem historycznym poprzedzonym starannymi badaniami i opartym na relacjach naocznych świadków oraz na innych wiarygodnych źródłach. To również dzieło teologiczne mające pokazać czytelnikom, że orędzie chrześcijańskie jest prawdą i Jezus Chrystus jest rzeczywiście Zbawicielem, Mesjaszem, Panem i Synem Bożym. Ewangelia Łukasza posiada wszystkie wspomniane cechy, a ponadto jest tekstem natchnionym, komunikując nam to, co Bóg chciał, by zostało spisane dla naszego zbawienia.
Teologia dla początkujących, Frank J. Sheed, wstęp Janusz Pyda OP, posłowie Michał Golubiewski OP
To jedna z najlepszych, bo najprościej napisanych książek teologicznych. Jest jak brama do bogatego ogrodu wiary chrześcijańskiej. Rzetelna analiza wprowadza wszystkich ciekawych zgłębienia głównych doktryn wiary w świat miłości połączonej z rozumem. Bo jak pisze autor „Miłość, aby była w pełni miłością, i to miłością niezniszczalną, musi wynikać z poznania”. Lektura pozwala zaspokoić potrzebę naszych dusz, a także otaczających nas ludzi.
Pierwsze wydanie książki miało miejsce w 1957 roku, czyli na pięć lat przed rozpoczęciem Soboru Watykańskiego II. Choć od tamtego czasu minęło tyle lat i nastąpiło sporo zmian, to jednak wiara pozostała ta sama – niezmienna w swej istocie, mająca ten sam „przedmiot” – otrzymane objawienie, Ewangelię Chrystusa, który jest „Ten sam wczoraj i dziś, i na wieki” (por. Hbr 13,18).
Życie Maryi, Juan L. Bastero de EleizaldeNajświętsza Maryja Panna wiodła w Palestynie całkiem zwyczajny żywot, a jest najbardziej niezwykłą osobą w historii. Nikt nigdy nie był tak kochany i czczony przez mężczyzn, potężnych i pokornych, młodych i starych. Miliony kobiet nadal noszą Jej imię i tysiące świątyń wzniesiono na cześć Tej, która chciała być „służebnicą Pańską”. Życie Maryi (Vida de María) to biografia Matki Bożej, umieszczona w politycznych i religijnych ramach Jej czasów, oparta na relacjach zawartych w Ewangelii i innych źródłach historycznych.
Jeśli ktoś szuka inspiracji do bycia autentycznym, pokornym, szczerym i skupionym na woli Bożej, to nie znajdzie lepszego przewodnika niż Miriam, Maria z Nazaretu. Jej życie, jak życie każdej żydowskiej kobiety w tamtych czasach, było zwyczajne, ale zarazem niezwykłe, bo w całości skupione na Bogu. To właśnie uczyniło Ją najbardziej niezwykłą i czczoną kobietą świata. J.L. Bastero, zafascynowany Maryją, przybliża nam Jej postać. Zaprasza do spojrzenia na Nią jako uosobienie prawdziwie oryginalnej i autentycznej idei tego, czym jest człowiek w Bożym zamyśle – obrazem Boga.
Kocham Cię! Współczesne mity o miłości, Piotr Klimski, Wojciech SulimierskiFałszywe poglądy na temat miłości, relacji oraz rozumienia kobiecości i męskości to współczesne mity, które wielu prowadzą do błędów i cierpienia. Skąd biorą się niezgodne z rzeczywistością przekonania dotyczące relacji oraz kobiecości i męskości? Część – z popkultury, część – z naszych zranień. Autorzy obalają kolejne mity, bazując na solidnej wiedzy psychologicznej, odnosząc się do duchowości oraz wartości, które pomagają budować dobry związek.
Książka uczy przyjmowania i ofiarowania miłości. Skłania do refleksji i znalezienia w sobie odpowiedzi na pytanie: Czy chcę prawdziwie kochać, stając się darem dla drugiego człowieka, czy raczej wolę pozostać sam w świecie przedmiotów i przyjemności?
Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach, Wojciech Prus OP, Małgorzata SwędrowskaDzieci lubią bajki, a jeszcze bardziej – niespodzianki! A co, gdyby tak połączyć jedno z drugim i zaszyć w bajkach niespodzianki? Wówczas powstają opowiastki takie jak ta: zabawne, prawdziwe, ważne i potrzebne każdemu dziecku, a przy tym pięknie ilustrowane przez Marię Malcher. Bohaterami Niespodziankowych bajek są nie tylko ludzie, ale – jak to u ojca Prusa OP: także zwierzęta, które radują się i smucą, dziwią się i znajdują odpowiedzi na ważne pytania. Przeżywają bliskie dzieciom codzienne sytuacje.
Bajki Wojciecha Prusa OP i Małgorzaty Swędrowskiej mogą być inspiracją do wspólnej rodzinnej rozmowy o tym, co w życiu jest ważne i najważniejsze, co trudne i potrzebne, a co niezbędne, by być dobrym człowiekiem. Dzięki nim dziecko nauczy się nazywania wartości i emocji oraz opisywania życia w jego pełnym wymiarze: fizycznym, psychicznym i duchowym.
Epistemologia, t. 1 i 2, Stanisław JudyckiNadzwyczajna publikacja, stanowiąca jedno z najdonioślejszych i najbardziej kompleksowych w polskiej literaturze przedmiotu omówień tego działu filozofii, którym jest teoria poznania. Wyczerpująco przedstawia poszczególne zagadnienia epistemologii oraz rozmaite podejścia, przyjmowane przez ludzi względem poznawanych przedmiotów. Co istotne, oprócz ogromnej erudycji i nowatorskich koncepcji autora, cechuje się ona zarazem wielką przystępnością, pozwalającą skorzystać z tej książki również osobom niemającym ściśle filozoficznego wykształcenia.
Książka ukazała się w ramach serii przygotowywanej wspólnie przez Instytut Tomistyczny oraz Wydawnictwo W drodze.