Tysiące sprzętów rehabilitacyjnych, możliwość użytkowania ich nawet przez wiele miesięcy i dostawa prosto pod drzwi. Czegoś takiego w Polsce nikt jeszcze nie zrobił! Właśnie mija rok od momentu uruchomienia bezpłatnej wypożyczalni internetowej założonej przez Fundację Eco Textil. Jej asortyment cieszy się ogromnym zainteresowaniem w całym kraju. A to wszystko dzięki odzieży, którą oddajemy do specjalnych pojemników.Funkcjonowanie wypożyczalni umożliwia likwidowanie barier
W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne - za wynajęcie sprzętu trzeba płacić. A dla chorych często stanowi to barierę. Przeszkodą jest także brak danego asortymentu w lokalnych placówkach zdrowotnych. Poza samymi potrzebami pacjentów, dostęp do medycznego i właściwie dobranego sprzętu to ogromne wsparcie dla rodziny i opiekunów, których opieka to nieraz całodobowa pomoc.
Super fundacja, naprawdę pomaga potrzebującym ludziom. Po wysłaniu wniosku na łóżko dla taty, za parę dni już na nim leżał. Polecam z całego serca!
Formalności zajęły dosłownie kilka minut, a Pracownicy Fundacji są nie tylko bardzo profesjonalni, ale też niezwykle życzliwi. To naprawdę wielka pomoc zarówno dla Babci, jak i całej opiekującej się nią rodziny - to tylko niektóre z opinii, jakie można znaleźć na temat projektu.
Możliwość zamówienia sprzętu online jest szczególnie ważna w okresie pandemii
Od października wypożyczalnia wznowiła wydawanie sprzętu, ponieważ przez okres pandemii cały projekt funkcjonował w ograniczonym zakresie.
- Do tej pory wpłynęło do nas ponad 1350 wniosków o wypożyczenie sprzętu. Największą popularnością cieszą się łóżka rehabilitacyjne - były wypożyczane 464 razy co stanowi ponad 60% wszystkich wypożyczeń. Na drugim miejscu pod względem popularności były rowery trójkołowe (20%), a pozostałe 20% podań dotyczyło wózków, balkoników i kul - mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.
Jaki sprzęt można wypożyczyć?
W asortymencie bezpłatnej wypożyczalni internetowej znajdują się m.in. specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne - są one w pełni sterowane elektrycznie. Stabilna konstrukcja łóżek i wiele funkcjonalności sprawia, że stanowią cenną pomoc w procesie leczenia schorzeń ortopedycznych i rekonwalescencji pacjentów. Każde łóżko wyposażone jest w dwa materace - piankowy i przeciwodleżynowy oraz barierki zabezpieczające, podnoszone i opuszczane za pomocą jednego przycisku.
Do dyspozycji są również stabilne rowery trójkołowe, umożliwiające jazdę osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Rowery są dostępne w trzech rozmiarach - dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Kolejny sprzęt to wózki, które pomagają w przemieszczaniu się osobom niepełnosprawnym motorycznie, mającym problem z samodzielnym poruszaniem się.
Kule ortopedyczne wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Dają podparcie przy chodzeniu i pomagają w utrzymaniu równowagi.
Z kolei balkoniki rehabilitacyjne ułatwiają chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego.
Jak wypożyczyć sprzęt?
Sprzęt dostępny jest całkowicie bezpłatnie dla osób prywatnych. Aby otrzymać konkretną rzecz, dana osoba powinna zapisać się na listę wypożyczających dostępną na stronie Fundacji Eco Textil. Wniosek rozpatrywany jest w przeciągu 24 godzin. Sprzęt będzie wypożyczany na określony czas - 2 miesiące, 3 miesiące lub pół roku z możliwością przedłużenia. Wypożyczający ponosi jedynie koszt związany z dostarczeniem i odebraniem sprzętu.
Sprzęt dostępny również w wypożyczalniach na terenie całego kraju
Oprócz wypożyczalni internetowej na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 210 wypożyczalni stacjonarnych - są w nich dostępne głównie rowery trójkołowe w różnych rozmiarach oraz wózki, balkoniki i kule. Lista wypożyczalni stacjonarnych wraz z kontaktami do poszczególnych placówek dostępna jest na stronie Fundacji Eco Textil. W celu wypożyczenia sprzętu należy skontaktować się telefonicznie z daną placówką. A jak takie inicjatywy są odbierane przez mieszkańców?
Jak mówi Sylwia Baranowska, dyrektorka Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 19 w Kaliszu oraz koordynatorka kaliskiej wypożyczalni: Na uwagę zasługuje społeczny aspekt, tego przedsięwzięcia. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ktoś proponuje nam bezinteresowną pomoc, ponieważ panuje przekonanie, że światem rządzi pieniądz. Osobiście często słyszę pozytywne opinie o naszych działaniach. Zdarza się, że osoby, które kiedyś korzystały z wypożyczalni, wracają i wyrażają chęć pomocy, np. chcą przekazać sprzęt do użytku wypożyczalni. To daje nam dużo satysfakcji i pokazuje, że inicjatywy tego typu mają sens!
Warto dodać, że wypożyczalnia sprzętu jest formą pomocy osobom niepełnosprawnym, ale również sposobem na podziękowanie wszystkim ludziom, którzy oddają niepotrzebną odzież do specjalnych pojemników. To właśnie dzięki środkom pochodzącym z recyklingu tekstyliów był możliwy zakup sprzętów.