Po co chodzimy do Kościoła? Czy Jezus wiedział, że jest Bogiem? Dlaczego liczymy grzechy? Czy zawsze powinniśmy przebaczać? Czy istnieje powołanie do samotności? – te pytania nurtują niejednego z nas. Pogotowie teologiczne to książka, w której Wojciech Surówka OP wyjaśnia wątpliwości i rozstrzyga dylematy ludzi wierzących. Jest przekonany, że każdy katolik powinien dobrze znać nauczanie Kościoła, nie tylko po to, by czuć się pewniej we współczesnym, raczej niereligijnym świecie, ale przede wszystkim dlatego, że zawarte w tej książce informacje pozwalają lepiej zrozumieć i głębiej przeżywać wiarę.
"Pogotowie teologiczne" to książka, która powstała z odpowiedzi na pytania czytelników miesięcznika „W drodze”. Wojciech Surówka OP jest autorem stałej rubryki „Pytania w drodze”, w której stara się odpowiadać na współczesne dylematy i pytania ludzi wierzących. Posługuje się przy tym Katechizmem Kościoła katolickiego, pisząc niejako do niego odpowiedni komentarz.
Odpowiedzi ojca Surówki OP pozwalają dostrzec i zrozumieć prawdę, a w konsekwencji przyjąć naukę chrześcijan.
Publikacja składa się z trzech części (Symbol wiary, Wspólnota Kościoła, Życie w Chrystusie), obejmujących 37 rozdziałów.
W Pogotowiu… poruszone są m.in. zagadnienia: grzechu (w tym grzechu pierworodnego), spowiedzi, zaufania, zbawienia, uczuć, imion Jezusa, symboli wiary. Ponadto jest mowa o: czyśćcu, chrzcie, przebaczeniu, miłości, poście, niedzielnych mszach, cudach eucharystycznych, komunii świętej (jej przyjmowaniu i postaci), odpowiedzialności wspólnoty za grzechy innych, czy zagadnieniu hygge po katolicku. Ujęte zostały również wątki: pandemiczny, protestancki, papieski, symboliczny, samotności, darów Ducha Świętego, śmierci, modlitwy, a także innych religii.
– Pogotowie teologiczne ma nam pomóc przyjąć prawdziwą naukę chrześcijan. Kościół daje nam dostęp do tej mądrości. Nie chodzi oczywiście o zdolności komentatora, który udziela odpowiedzi, ale o mądrość Słowa, która jest obecna w Kościele. (…) Warto pamiętać, że symbol wiary, jego treść, nauczanie Kościoła, jest dla nas również źródłem życia i zdrowia. Jest to myśl, która leczy. Myśl, która przewiązuje rany naszego umysłu. Myśl, która stawia na nogi nasze myślenie – podsumowuje Wojciech Surówka OP.
Patronat nad książką objęli: „Gość Niedzielny", „Przewodnik Katolicki", miesięcznik „W drodze", „Idziemy", Opoka.org.pl, Dominikanie.pl, Wiara.pl, Radio Emaus, Radio Nadzieja, Siódma9.
O autorze:
Wojciech Surówka OP (ur. 1975) – dominikanin, teolog, rekolekcjonista i publicysta. Przez wiele lat pracował w Rosji i na Ukrainie, był promotorem życia intelektualnego i radnym Wikariatu Ukrainy, dyrektorem Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie (2011-2019). Od 2019 r. jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000.. Interesuje się teologią prawosławną, ekumenizmem i współczesną filozofią. Autor wielu publikacji, m in. w: „Przeglądzie Tomistycznym”, „Studia Oecumenica”, „Więzi”, „Przeglądzie Politycznym”, „Gościu Niedzielnym”,miesięczniku „W drodze”.