Czy można na emeryturze zostać DJ-ką? DJ Wika – najstarsza DJ-ka w Polsce udawania, że wiek nie ogranicza i w rozmowie z cyklu Flexi.pl #DoPowiedzenia opowiada o życiu z pasją na emeryturze i o spełnianiu marzeń.
DJ Wika, czyli Wirginia Szmyt, Laureatka Plebiscytu 21 osób Flexi na XXI wiek, działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów, jest z wykształcenia pedagogiem specjalnym, pracowała z niepełnosprawnymi oraz w ośrodkach dla trudnej młodzieży.
Po przejściu na emeryturę oddała się nowej pasji – została profesjonalną DJ-ką. Dziś występuje w Polsce i zagranicą. Muzyka była dla Wirginii Szmyt pomysłem na życie na emeryturze. Dyskoteki, dancingi i imprezy taneczne, w których bierze udział, łączą pokolenia w całej Polsce – jeśli „parkiet” jest mieszany, gra: jive’y, fokstrota, tanga i walce, rocka, twista, muzykę latynoską, sambę i czaczę!
Jak mówi: „Wszystko zależy od ludzi, ich wyczucia i znajomości rytmów, ponieważ grając czaczę, której ludzie nie znają, nie spowoduję, że zaczną tańczyć. Wówczas gram, np. disco polo”. DJ Wika ma 84 lata i jest aktywna, gra zarówno na kameralnych spotkaniach, jak i na wielkich imprezach, z młodymi i ze starszymi DJ-ami.
Ambasadorka pokolenia DJ Wika przełamała całkowicie stereotyp dotyczący wieku, według którego czegoś nie wolno i czegoś nie wypada. Czy ktoś wcześniej widział w Polsce srebrnowłosą, dynamiczną kobietę za konsolą?
To rzadkość na skalę światową. Podobny sposób życia na emeryturze wybrała również 87-letnia Japonka, Sumiko Iwamura (DJ Sumirock), która trafiła do księgi rekordów Guinessa jako najstarsza profesjonalna DJ-ka klubowa.
Ale DJ-Wika robi dla swego pokolenia dużo więcej niż DJ Sumirock – nie tylko gra, ale też działa na rzecz ludzi dojrzałych. Współpracuje z radio i TV, propagując aktywność w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Jest również inicjatorką niesamowitego wydarzenia – Parady Seniorów, pokazującego pozytywny wizerunek tej grupy pokoleniowej i wzmacniającego samoocenę jej członków. W dotychczasowych edycjach Parady wzięło już udział 30 tys. osób z ponad 60 miejscowości ze wszystkich województw.
By zmienić sposób patrzenia… DJ Wika nie tylko łączy pokolenia, ale tez zmienia sposób patrzenia na dojrzały wiek.
Warto posłuchać, co mówi o metryce. Oto niektóre z przekazów:
• „Wypada wszystko: wypada się nie bać, wypada się nie wstydzić, bo nie możemy się wstydzić swego wieku, ponieważ wstydząc się swojego wieku, wstydzimy się samych siebie”!
• „Jestem zachwycona, gdy przeglądam Internet, ponieważ dzisiejsi ludzie po 50., 60., to przedstawiciele pokolenia otwartego i chłonnego”!
• „Dopóki jesteśmy ciekawi życia, dopóki jesteśmy świadomi tego, że możemy, to nie jesteśmy starzy”!
• „Najważniejsze jest to, aby nasze wnętrze było radosne, pełne optymizmu, ciesząc się z tego, co ma! Z niezależności”!#DoPowiedzenia
to autorski cykl spotkań z przedstawicielami Pokolenia Flexi i rozmówcami działającymi na rzecz pokazywania potencjału ludzi 50+. O aktywności zawodowej, pozazawodowej, pokazującej szeroki przekrój inicjatyw opowiadają zaproszeni goście. Praktycy HR, managerowie, specjaliści od zarządzania, psychologowie, znamienite postaci kultury, biznesu, nauki czy sztuki, społecznicy prowadzą z Flexi.pl wyjątkowe rozmowy, pokazując wartość współpracy, inicjatywy realizowane przez generację 50, 60, 70 plus.
Obejrzyj rozmowę:
Cały wywiad:
https://flexi.pl/baza-wiedzy/dzisiejsi-ludzie-po-50-60-to-przedstawiciele-pokolenia-otwartego-i-chlonnego-rozmowa-z-dj-wika-w-cyklu-dopowiedzenia-2386