Flexi.pl rozmawia z Hanną Nowakowską, redaktorką naczelną serwisu kobieta50plus.pl o mocy dojrzałych kobiet, problemach, z którymi spotykają się na rynku pracy i korzyściach z międzypokoleniowej wymiany doświadczeń.
Kobiety 50+ mają różne twarze, bo wiele zależy od tego, gdzie mieszkają i jakie mają doświadczenia życiowe i zawodowe. Jednak, zdaniem Hanny Nowakowskiej, redaktorki naczelnej serwisu kobieta50plus.pl, statystycznie są bardzo zaradne, przedsiębiorcze i dociekliwe. To dzięki nim portal stale się rozbudowuje i ewoluuje, bo zadają nurtujące je pytania i wskazują obszary, które je interesują. Są tu informacje dotyczące finansów, rynku pracy, urody, stylu, rozrywki, ale jest to także miejsce, w którym można opublikować własną twórczość literacką. Redakcja serwisu to również kobiety aktywne i pełne inicjatywy – każda jest w swojej dziedzinie ekspertem. „Lubimy siebie i lubimy pracować razem, zmieniać świat wokół siebie, myślę, że o takim miejscu pracy każdy marzy” – mówi Hanna Nowakowska.
Dwie smugi cienia, czyli podwójna dyskryminacja na rynku pracy
Sytuacja kobiet 50+ na ryku pracy jest szczególnie trudna z powodu wciąż żywego w firmach i działach HR ageizmu. Dla rekruterów kandydat 50+ zazwyczaj po prostu nie istnieje, a jeśli jest do tego kobietą, sprawa przedstawia się jeszcze gorzej. Do dyskryminacji ze względu na wiek dołącza bowiem dyskryminacja ze względu na płeć. Nie da się ukryć, że wciąż istnieją różnice w zarobkach mężczyzn i kobiet pracujących na tych samych stanowiskach. Panie również rzadziej awansują od swoich kolegów. Dlatego, jak uważa Hanna Nowakowska, prócz konieczności eliminacji istniejących na rynku pracy barier, ważne jest psychologiczne i / lub coachingowe wsparcie dla kobiet 50+. Kobiety wciąż za mało wierzą w swoją siłę i moc w życiu, i w biznesie. Dlatego potrzebują wzmocnienia. Kolejna sprawa, to brak w przestrzeni publicznej, silnej reprezentacji pań zabierających głos w sprawach ważnych dla swojej płci. Pilnie potrzebne są zmiany w świadomości społecznej i praca na rzecz rzeczywistej polityki równouprawnienia. Istnienie mocnego, kobiecego lobby byłoby tu bardzo pomocne.
Współpraca pokoleń – warto czerpać z mądrości kobiet Flexi
Marginalizacja osób dojrzałych jest wciąż silnie zakorzeniona w świadomości społecznej, co powoduje przesuwanie ich na boczne tory. A przecież dojrzałe panie są kopalnią doświadczeń i skarbnicą wiedzy w wielu dziedzinach. Nawet jeśli młoda kobieta ma porównywalne umiejętności zawodowe, to będzie jej brakowało życiowego doświadczenia nabywanego przez lata. Dlatego zespoły wielopokoleniowe, które pozwalają na dzielenie się zarówno zdobytym doświadczeniem, jak i wiedzą, są najbardziej efektywne. Dochodzi tu jeszcze jedna kwestia. Prócz wiedzy i kompetencji w pracy zawodowej liczą się też zaangażowanie i odpowiedzialność, które cechują osoby 50 plus. Zależy im na dobrym wykonaniu powierzonego zadania i nie boją się ciężkiej pracy.
Trzy marzenia Hanny Nowakowskiej
Czytelniczki i autorki portalu realizują się zawodowo i twórczo oraz spełniają swoje marzenia. A o czym marzy redaktorka naczelna? Hanna Nowakowska twierdzi, że jej marzenia wciąż się zmieniają, ale dziś trzy z nich uznała za najważniejsze. Chciałaby mianowicie:
• aby dojrzała generacja nie bała się wyzwań, nowych miejsc i nowych ludzi;
• aby serwis społecznościowy dla kobiet dalej się rozwijał i zyskał anglojęzyczną wersję, by móc ruszyć ze swoim przesłaniem w świat;
• i ostatnie osobiste marzenie: poznawanie i odkrywanie piękna Polski, odwiedzanie nowych miejsc i zakątków, których mamy w kraju nieskończenie wiele. Jednym z nich jest np. Płock, który Rozmówczyni Flexi.pl zwiedziła niedawno.