Każdy człowiek, niezależnie od wieku, powinien starać się być na co dzień aktywny fizycznie, oczywiście na miarę swoich możliwości. Im się jest starszym, tym bardziej trzeba zwracać uwagę na wybór dyscypliny sportu, odpowiednie przygotowanie i sposób wykonywania ćwiczeń. Na co zwrócić uwagę, żeby aktywność przynosiła same pozytywne rezultaty?
Osoby, które uprawiają sport od lat, są tutaj w najlepszej sytuacji. Dobrze znają swoje ciało i jego możliwości, mają dobrą kondycję i sprawne mięśnie, bo wypracowały sobie to przez całe życie. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by stać się bardziej aktywnym nawet, jeśli skończyło się 60 lat, lub właśnie rozpoczęło się emeryturę. Najważniejsze, by robić to z głową, systematycznie i zgodnie ze swoimi możliwościami. Może się okazać, że trzeba zacząć bardzo łagodnie, zmienić ulubioną dyscyplinę sportu na mniej urazową, albo wprowadzić dodatkową suplementację diety lub zabezpieczenia dla stawów. Jakie aspekty są istotne?
Odpowiednia dieta i codzienna podaż białka
Dobrze zbilansowana dieta to podstawa codziennego funkcjonowania. Organizm potrzebuje odpowiedniej ilości
białka, węglowodanów oraz
zdrowych tłuszczy, a także
minerałów, witamin i innych
składników aktywnych działających pozytywnie na procesy metaboliczne. Z różnych względów (np. z powodu chorób układu pokarmowego)
zdarza się, że codzienna dieta staje się niedoborowa i wymaga dodatkowej suplementacji. Warto sięgnąć wtedy po
preparaty mineralne i witaminowe, a także
odżywki białkowe, których spożywanie jest korzystne nie tylko dla kulturystów i maratończyków, ale również dla osób starszych. Obecnie są one
polecane do wspomagania regeneracji mięśni oraz rekonwalescencji po operacjach i chorobach wymagających pobytu w szpitalu.
Dobór dyscypliny sportu do własnych możliwości
Osoba, która do tej pory niespecjalnie angażowała się w jakikolwiek sport, nie powinna od razu próbować brać udziału w maratonach, codziennie grać w tenisa czy pokonywać wielu kilometrów na rowerze. To oczywiste. Najlepiej jest zacząć od czegoś, co pozwoli łagodnie rozruszać zastane stawy i wzmocnić mięśnie. Dyscyplinami polecanymi na początek są: pływanie, aqua aerobic, rower stacjonarny, nordic walking, tai chi, czy joga. Są to najmniej urazowe rodzaje aktywności fizycznej. Dopiero, gdy poprawi się ogólna kondycja, siła mięśni i ruchomość stawów, można stopniowo zwiększać poziom trudności i bezpiecznie angażować się w kolejne dyscypliny.
Przygotowanie do regularnego uprawiania sportu
Zanim w ogóle postanowi się zwiększyć swoją aktywność fizyczną, warto zasięgnąć najpierw porady fizjoterapeuty, ortopedy i lekarza rodzinnego. Zdarza się, że w związku z chorobami układu ruchu, powinno się najpierw odbyć turnus rehabilitacyjny lub zaopatrzyć np. w stabilizator kolana, czy innego rodzaju zabezpieczenie przed nadmiernym przeciążeniem. Osoby o obniżonej masie mięśniowej mogą dostać zalecenie spożywania odżywek białkowych, a te z bólami stawowymi – suplementów poprawiających stan chrząstek i mazi stawowej.