Ich wiedza jest bezcenna. Ich wspomnienia to często jedyne źródło informacji. Ich zaangażowanie jest zaraźliwe, a entuzjazm niezrównany. Dzięki seniorom z całej Polski powstaje 10 nowych questów, czyli gier terenowych poświęconych promowaniu własnej małej ojczyzny. Koordynatorem akcji jest Fundacja Mapa Pasji.
Formalnie rzecz ujmując, quest jest samoobsługową grą terenową. By wziąć w niej udział, wystarczy aplikacja na smartfonie „Questy wyprawy odkrywców” oraz około 90-120 minut wolnego czasu. Należy podążać wytyczoną trasą, by w kolejnych punktach rozwiązywać wierszowane zagadki. Zwieńczeniem questa jest zdobycie pamiątkowej pieczęci, czekającej na nas w ostatniej lokalizacji.
By jednak taki quest powstał i mógł cieszyć tysiące użytkowników, potrzeba pracy. Doskonale wiedzą o tym specjaliści z Fundacji Mapa Pasji, na co dzień zajmujący się przygotowywaniem questów. Pracowali przy blisko 700 takich terenowych gier, które można za darmo pobrać ze strony questy.org.pl. A od niedawna tajniki przygotowania questów poznają… seniorzy.
Przedstawiciele 10 gmin z całej Polski od kilku miesięcy intensywnie współtworzą swoje lokalne gry terenowe. Biorą udział w warsztatach, dzielą się swoją wiedzą czy wspomnieniami, a także pomagają dotrzeć do trudno dostępnych informacji. W ten sposób powstały już trzy questy – dla Radzymina, Kunowa oraz Augustowa.
Lada moment gotowych będzie siedem kolejnych, tym razem dla Zagórzyc Dworskich, Witkowic, Kęt, Miechowa, Boronowa, Bełżyc oraz Krakowa. Wszystkie dziesięć questów powstaje w ramach projektu „Senioralne wyprawy odkrywców”.
„W każdym z tych miejsc spotykamy się z dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem najstarszych mieszkańców. Ich udział w warsztatach, podczas których pracuje się nad questami, pozwala nam na zebranie informacji, o które bez seniorów byłoby bardzo trudno. W ten sposób nasze terenowe gry zyskują na jakości. Korzyść odnosi również sama lokalna społeczność, która mocniej się integruje i czuje się jeszcze silniej związana z własną małą ojczyzną” – tłumaczy Krzysztof Florys, wiceprezes Fundacji Mapa Pasji.
Seniorzy biorący udział w programie „Senioralne wyprawy odkrywców” dzielili się swoimi wrażeniami z tworzenia questów podczas niedawnej, organizowanej w Krakowie dwudniowej konferencji. Nie tylko opowiadali o technice czy znaczeniu gier terenowych, ale również zachęcali uczestników spotkania do takiej aktywności na rzecz swojej wsi, gminy czy miasta.
Wszystkie questy powstałe w ramach projektu dostępne będą w serwisie
questy.org.pl
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2022.