Rozważni, romantyczni, ostrożni
„Miłość ci wszystko wybaczy” – śpiewała wiele lat temu niezapomniana Hanka Ordonówna. Czy miała rację?
„Miłość ci wszystko wyznaczy” – mówi prof. Katarzyna Popiołek w rozmowie z Dorotą Ronge-Juszczyk. Choć za miłością tęsknimy i bardzo pragniemy, żeby ktoś nas kochał, to czasami ta miłość kuleje. Co zrobić, żeby iść razem przez całe życie, nawet trochę kulejąc, i wciąż się sobą zachwycać, cieszyć i kochać?
O miłości pisze też Jerzy Sosnowski w tekście „Jak pięknie pani wygląda”. Dziś taki komplement może być różnie odczytany i niekoniecznie mile widziany. „Obyczajowość, w której sam byłem wychowany, przechodzi do historii”. Jak wygląda teraz polska miłość, a właściwie nie tylko polska, tylko ogólnoświatowa i czy na pewno właśnie za taką miłością tęsknimy?
„Gdzie się podziały nasze słynne pary amantów? Gdzie nowe Stefcie i ordynatowie Michorowscy, gdzie Bogumiłowie i Barbary, gdzie Kmicice i Oleńki III RP?” – nad tym zastanawia się Wiesław Kot i rzuca okiem na polską kinematografię. Czy jest tam miejsce na miłość?
Siódme dziecko Ulmów
10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów i ich siedmiorga dzieci. Zostali rozstrzelani przez hitlerowców, bo pomagali Żydom. Kiedy ginęli, Wiktoria Ulm była w ciąży. Jej nienarodzone dziecko też zostanie zaliczone w poczet błogosławionych. Niektórzy już mają z tym problem, pytają, czym sobie na to zasłużyło. Ks. Andrzej Draguła pokazuje, co w beatyfikacji i w kanonizacji jest najważniejsze: „świętość jest z Boga, nie z nas”.
Dorośli w kościele
Jak się modlimy? Przyjrzał się temu socjolog Rafał Cekiera i wybrał dla nas statystyczne smaczki i ciekawostki. Na przykład, jak w czasie pandemii wzrosła nasza gorliwość religijna, o aplikacjach i internetowych wspólnotach, które zawiązują się w celach modlitewnych. Czy to znak czasów?
Jak wierzymy i jak wielu z nas utknęło w dziecięcych wyobrażeniach o Bozi i aniołkach pisze Dariusz Duma, szukając w Kościele miejsca na wiarę dojrzałą, która pozwala dorosłemu człowiekowi odnaleźć się w świecie i konfrontować się z dylematami i wyzwaniami czasu.
Rozmowa w drodze
Błyskotliwa wymiana zdań, myśli, wątpliwości i spostrzeżeń o Biblii, czytaniu jej i odkrywaniu na nowo pomiędzy redaktorem naczelnym a wybitnym literaturoznawcą – Roman Bielecki OP pyta, prof. Ryszard Koziołek odpowiada.
Tomasz Maćkowiak i Ludwika Włodek rozmawiają o zamieszkach we Francji i o życiu pod jednym dachem z emigrantami. Czy zawsze musi się kończyć konfliktem? I czy ten inny jest tak bardzo inny, gorszy, trudny do zaakceptowania, że pod jednym niebem robi się za ciasno?
Co więcej?
Krzysztof Popławski OP pisze o śmiertelnej chorobie św. Teresy z Lisieux, umieraniu w cierpieniach i wierze, która pozwoliła jej to znieść.
Wyśmienite felietony, recenzje i rozważania do niedzielnych czytań (dominikanie na niedziele).