Z wiekiem ciała ulegają zmianom, a utrzymanie zdrowia i sprawności staje się coraz ważniejsze, a jednocześnie trudniejsze. Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie równowagi, elastyczności i dobrego samopoczucia jest praktyka jogi. Dlaczego joga dla seniorów jest tak ważna i jak można ją uprawiać w domu?
Dlaczego joga dla seniorów jest ważna?
Praktyka jogi skupia się na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni, co pomaga w utrzymaniu elastyczności stawów. Jest to szczególnie istotne, ponieważ z wiekiem ciała stają się mniej elastyczne, co może prowadzić do bólu i ograniczeń ruchowych. Ćwiczenia rozciągające są też remedium na złą postawę ciała i wzmocnienie mięśni pleców, brzucha oraz ramion – co pozwala uniknąć bólów w tych strefach.
Mówiąc o zaletach jogi dla seniorów nie da się też pominąć tego, że świetnie redukuje ona stres i poprawia samopoczucie, a do tego zwiększa witalność. Ćwiczenia oddechowe w jodze mogą być szczególnie korzystne w kontroli napięcia i lęku. W przypadku osób starszych duże znaczenie ma również fakt, że joga pomaga w rozwoju koordynacji i równowagi, co jest ważne w zapobieganiu upadkom i kontuzjom.
Joga dla seniora w domu: jak zacząć?
Joga ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i witalność osób starszych. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona sportem dla każdego Przed rozpoczęciem jej praktyki, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Jest to bardzo ważne, jeśli u osoby starszej występują jakiekolwiek problemy zdrowotne takie jak choroby serca, nadciśnienie czy problemy ortopedyczne. Konsultacja potrzebna jest również, kiedy senior jest po operacji lub zabiegu.
Otrzymując zgodę lekarza, można przystąpić do ćwiczeń – jednak co i jak ćwiczyć. Joga dla seniorów to przede wszystkim ta mało obciążająca i delikatna, której podstawowe asany i ćwiczenia zostały pokazane na
https://opieka.felizajob.pl/joga-dla-seniorow-idealny-sposob-na-lepsze-samopoczucie/. Aby wiedzieć, jak poprawnie je wykonywać, warto ćwiczyć z instruktorem. W Niemczech wiele lokalnych instytucji organizuje specjalne zajęcia z jogi dla seniorów. Alternatywą są kanały online, które pokazują, jak poprawnie ćwiczyć.
Bez względu na wybraną formę podczas praktyki jogi w domu ważne jest, aby dbać o swoje bezpieczeństwo. Należy wybierać asany (pozycje) dostosowane do możliwości seniora i unikać przeciążania ciała. Warto też pamiętać, że kluczem do osiągnięcia korzyści z jogi dla seniora jest regularność. Najlepiej jest ćwiczyć codziennie lub kilka razy w tygodniu.