Nowości W drodze – luty 2024 r.
Wśród lutowych nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze znalazły się trzy tytuły. Dwie propozycje na Wielki Post tj.: praca zbiorowa „Triduum Paschalne. Przewodnik” oraz „Ostatnie dni Jezusa” autorstwa Jana Meli i Łukasza Popko OP, a także duchowa biografia – „Antoni Gaudí. Boży architekt” Patricka Sbalchiero.
Triduum Paschalne. Przewodnik, praca zbiorowa
Wydawnictwo W drodze wraz z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym i serwisem Liturgia.pl przygotowało przewodnik po Triduum Paschalnym. Przeznaczony jest on do samodzielnej lektury, prowadzonej z pewnym wyprzedzeniem w stosunku do samej celebracji. Celem autorów – świeckich, duchownych, uznanych liturgistów i teologów, a nade wszystko ludzi Wielkiej Nocy – jest przynieść czytelnikom pomoc w przygotowaniu do świętowania tajemnicy Zmartwychwstania. Obok tekstów poświęconych podstawowym treściom celebrowanym w poszczególne dni Triduum, przewodnik zawiera: praktyczne wskazówki (tzw. „Dobra praktyka"), objaśnienia symboli, a także medytacje na temat wybranych dzieł sztuki i utworów poetyckich. Znaleźć w nim można również teksty ojców Kościoła oraz fragmenty Pisma Świętego.
Książka składa się ze wstępu, 8 rozdziałów zatytułowanych: Od Paschy żydowskiej do Paschy Chrystusa, Wielki Tydzień, Triduum Paschalne, Chrystus wydany, Chrystus umęczony, Chrystus pogrzebany, Chrystus zmartwychwstały, Radość zmartwychwstania oraz dodatku i dziesięciu ilustracji.
Ostatnie dni Jezusa, Jan Mela, Łukasz Popko OP
Podróżnik Jan Mela i biblista Łukasz Popko OP spotykają się w Jerozolimie. Jan szuka w Świętym Mieście śladów Jezusa. Chce patrzeć na wszystko Jego oczami, podążać szlakami, które przemierzał, dotykać tych samych kamieni. Na swojego przewodnika wybrał dominikanina Łukasza Popko, który pomaga mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Książka jest zapisem ich rozmów, między innymi o tym: Jak wyglądało życie codzienne Jerozolimy w czasach Jezusa?, Czy archeolog badający starożytność korzysta z nowych technologii?, Czym są archeologiczne śmieci?, Jak rzeczywiście wyglądała ostatnia wieczerza?, Którędy przebiegała Droga Krzyżowa?
Pytania, które tak naprawdę każdy z nas chciałby zadać – niekiedy wynikające z ludzkiej ciekawości, często z niewiedzy o tym, jak wyglądało życie na starożytnym Bliskim Wschodzie, a także inspirowane odwiedzinami historycznych miejsc.
Łukasz Popko OP, będąc w podwójnej roli – historyka i zakonnika, pokazuje nam perspektywę naukowca i osoby wierzącej. Te dwa światy łączą się w jedno w zapisach rozmów, które autorzy przeprowadzili w Jerozolimie w trakcie przygotowywania cyklu dokumentalnego Ostatnie dni Jezusa dla telewizji Polsat Rodzina.
Publikacja jest poszerzoną wersją tych nagrań, zawiera dialogi, których nie udało się wykorzystać w produkcji telewizyjnej. Nad projektem pracowały dwie instytucje, Telewizja Polsat Rodzina oraz Wydawnictwo W drodze.
Antoni Gaudí. Boży architekt, Patrick Sbalchiero
Książka Patricka Sbalchiero o światowej sławy architekcie Antonim Gaudím nie jest kolejnym podręcznikiem architektury. Nie omawia stylów czy prądów epoki i tego, jak na ich tle prezentowała się twórczość Katalończyka. W zamian autor kreśli portret duchowy człowieka, który swoje życie – i swoją sztukę – ofiarował Bogu. Artysty, który odrzucał blichtr i uznanie współczesnych, wiódł proste życie, stronił od poklasku. Ponad czterdzieści lat poświęcił dziełu życia – bazylice Świętej Rodziny. Pytany o postępy pracy, bez wahania odpowiadał: „To nie ja buduję Sagrada Família, to Sagrada Família buduje mnie”.
W 1992 roku w Kościele katolickim rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Antoniego Gaudíego.