Prawo i sumienie
Tak się niestety stało, że trudne dyskusje dotyczące moralności, bioetyki, życia i śmierci stały się w Polsce dyskusjami politycznymi. Wciąż im daleko do merytorycznej, spokojnej debaty, która niekoniecznie miałaby doprowadzić do kompromisu, ale przynajmniej pozwoliłaby wysłuchać racji drugiej strony. W tym numerze trzy trudne tematy.
Bioetyczka i filozofka profesor Barbara Chyrowicz SSPS pisze o in vitro i próbuje pokazać, jak bardzo trudno oddzielić racje serca i naturalne pragnienie, by mieć dzieci, od racji moralnych i etycznych. A może nie trzeba ich rozdzielać?
Wciąż aktualny jest temat ewentualnego referendum, w którym mielibyśmy się wypowiedzieć, czy jesteśmy za czy przeciw aborcji, a jeśli za, to w jakich okolicznościach. Ale obok za i przeciw pojawia się jeszcze inne pytanie: Czy w ogóle powinno się odbyć referendum na ten temat? O tym Błażej Kmieciak.
Ważą się też losy pigułki „dzień po” – czy dziewczęta, które skończyły piętnaście lat będą ją mogły kupić w aptece bez konsultacji z lekarzem i z rodzicami? Małgorzata Terlikowska próbuje pokazać, jakie skutki może mieć dla nastoletniego organizmu tabletka hormonalna. Czy naprawdę sumienie nas nie gryzie?
Życie nieidealne
Perfekcjoniści. Coraz częściej lądują na kozetce u psychoterapeuty. Co złego jest w perfekcjonizmie i dlatego bywa tak bardzo męczący nie tylko dla perfekcjonisty, ale także dla jego bliskich i współpracowników? O tym rozmawiają psychoterapeutka Barbara Smolińska i Katarzyna Kolska.
A o niszczącym wiarę i relację z Panem Bogiem perfekcjonizmie religijnym pisze w niezwykle szczerym i poruszającym tekście jezuita Wojciech Ziółek SJ.
Doświadczyć Boga
Kilka słów o modlitwie, która wielu z nas sprawia codzienne kłopoty: felietonistka Benedykta Karolina Baumann OP pisze o tym, jak się modlić po komunii. Cyprian Klahs OP odpowiada na nieustannie powracające pytanie: Ile powinniśmy się codziennie modlić i czy bardziej owocna jest modlitwa własnymi słowami, wypowiadana w myślach, czy może lepiej odmawiać różaniec. A Krzysztof Popławski OP tłumaczy, czym są owoce Ducha Świętego (nie mylić z darami).
Rozmowa w drodze
Skoro trwamy w wielkanocnej radości zmartwychwstania i możemy się cieszyć pustym grobem, to warto przeczytać otwierającą to wydanie miesięcznika rozmowę Pierwsze dni Kościoła. Włodzimierz Bogaczyk pyta Łukasza Popko OP, jak wyglądały pierwsze dni po zmartwychwstaniu, jak radzili sobie z tym, co się wydarzyło uczniowie Jezusa. Obowiązkowa poświąteczna lektura.
Czytaj…
W tym numerze jak zawsze felietony, recenzje i rozważania do niedzielnych czytań. Pisał kiedyś Jan Turnau, że natnie się srodze, kto nie czyta „W drodze”.