Koronawirus. Proste urządzenie, które może uratować nam życie. Zrób to sam!
Dzielimy się na naszym portalu dobrymi pomysłami. Tym razem artykuł Bolesława Breczko, opublikowany na WP. W chwili pisania artykułu liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce to ponad 2000, a w ciągu kilku dni może urosnąć do paru tysięcy. Nieoficjalnie przypadków może być jeszcze więcej, ale szczyt zachorowań na COVID-19 dopiero przed nami. Lekarz radzi, jak przygotować się do choroby.
Lekarze polecają wykonanie prostej dmuchawki z butelki i cienkiej rurki.
Doktor Maciej Jędrzejko z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach opublikował na swojej stronie na Facebooku listę porad, jak przygotować się do zbliżającego się szczytu zachorowań na COVID-19. Jednym z nich jest
zrobienie prostego aparatu do treningu oddechu i oczyszczania płuc z wydzieliny podczas choroby.
Aparat taki, zwany dmuchawką, można zrobić samemu w domu. Potrzebna jest do tego plastikowa butelka i cienka rurka (mniej więcej o grubości słomki do napojów).
Zrobił ją w kilka minut (Bolesław Breczko) (WP.PL)
Butelkę napełnić do 3/4, zakręcić. W nakrętce zrobić dziurkę wsadzić rurkę aż do dna butelki i gotowe. System nie może być zbyt szczelny, żeby powietrze, które wdmuchujesz, mogło z lekkim oporem uciekać.
W tak skonstruowaną dmuchawkę należy powoli, jednostajnie wdmuchiwać powietrze. W razie zapalenia płuc takie ćwiczenie należy wykonywać do 1-2 godziny po 10 razy (wydechów), aby rozprężać chore płuca.
Dr Maciej Jędrzejko zaleca też przygotowanie organizmu do nadejścia choroby. Lekarz podkreśla, że im jest on zdrowszy i bardziej wypoczęty, tym lepiej poradzi sobie z dowolnym wyzwaniem. W tym celu należy:
- pić dużo wody (od 10 do 15 szklanek dziennie), aby odpowiednio się nawodnić;
- jeść owoce i warzywa, aby uzupełnić witaminy w organizmie;
- pić kefiry, jogurty, zsiadłe mleko, kiszonki, aby uzupełnić naturalne probiotyki;
- zrezygnować z alkoholu, energetyków, kawy i mocnej herbaty;
- zrezygnować z papierosów;
- wykonywać 10-15 minut lekkich ćwiczeń aerobowych;
- unikać przemęczenia fizycznego i psychicznego;
-
spać 8 godzin dziennie i koniecznie w godzinach 23.00 - 3.00.
Na podstawie artykułu z wp.pl. Opracował B.Breczko (za WP)