Osoby 60plus wobec pandemii. Nie damy się!
Czas izolacji i lęku przed czymś nie do końca poznanym, nie sprzyja szczęśliwemu życiu. W każdym wieku. Szczególnie dotyczy to osób starszych, mieszkających często samotnie, zmagających się niejednokrotnie z dolegliwościami zdrowotnymi. Nastawienie psychiczne odgrywa tutaj pierwszorzędną rolę. Tyle lat przeżyliśmy, pokonaliśmy już tyle różnych problemów, to i tego wirusa też przeżyjemy!
Niełatwo mają najmłodsi - maluchy rzadziej mogą bawić się swobodnie w grupach, w przedszkolach, na placach zabaw. Uczniowie szkół podstawowych z tyloma ograniczeniami, starsi uczniowie i studenci wyrwani z naturalnych środowisk, często pozamykani w domach, przy komputerach. Cierpi edukacja i nauka, cierpią relacje rówieśnicze. Wiek średni, to zwykle generacja rodziców i pracowników. Ileż przed nimi wyzwań, ileż lęku. O dzieci, o zdrowie, o pracę, o byt.
W tym kontekście wielu z nas, osób mniej lub dalej po 60-tce, może nie ma tak źle?
Zwykle mamy ustabilizowaną sytuację rodzinną (dzieci odchowane, jeśli je mieliśmy, czasem i wnuki), mamy gdzie mieszkać (i zwykle nie spłacamy kredytów, zwłaszcza tych wielkich mieszkaniowych), mamy za co żyć (lepiej lub gorzej, ale w przypadku emerytury mamy choć stały dopływ gotówki). A może - mimo wszystko - są to powody do optymizmu?
Co zrobić by się nie zamartwiać sytuacją pandemii?
Co zrobić by przeżyć ten okres z zdrowiu psychicznym, we względnym spokoju ducha?
Najważniejsze - zadbać o ZDROWIE!
A potem od razu - o RELACJE Z RODZINĄ! A jeśli jej nie mamy, to z innymi.
Oraz dla wielu nie mniej ważne - dbać o AKTYWNOŚĆ! Tak jak umiemy, starajmy się korzystać z możliwości poznawania świata i ludzi, realizację swoich pasji i hobby, korzystanie z doświadczenia życiowego w spędzaniu czasu z innymi i z ... sobą.
Wychodząc naprzeciw sytuacji, wejdź czasem do naszego działu
Wspieramy, informujemy, dzielimy się optymizmem i nadzieją!
A przynajmniej próbujemy!
![](image/80/bvadztvtvbcuptxkfbsi8780.jpg)
Łatwo powiedzieć czy napisać. Ale w okresie pandemii pozostajemy często sami, z obawami, z lękiem o zdrowie nasze i naszych bliskich. Nie ma wyboru - musimy dołożyć wszelkich starań, by przeczekać do lepszych czasów. Dbając o zdrowie, o relacje z innymi, o aktywność. Tak jak potrafimy w tym trudniejszym czasie.
Jak widać, wracamy do pewnych ograniczeń społecznych, by zahamować zarażanie się wirusem COVID-19.
Dlatego nasze porady zaczynamy od "elementarza" - czyli zakupów!
A teraz parę naszych redakcyjnych porad dot. wychodzenia z domu na zakupy:
![](image/18/jbrzcamzigekwlmmijuv8718.jpg)
- Pamiętajmy o maseczkach, zarówno w sklepach jak i na ulicach! Nie znamy takich osób, które lubią je nosić. Ale taki mamy czas, w imię odpowiedzialności za siebie i innych.
- Maseczką zakrywamy zarówno usta jak i nos. Noszenie jej na brodzie mija się z celem. Jeśli używasz przyłbicy z pleksi zamiast maseczki, pamiętaj aby była upuszczona w dół. Podniesiona nie chroni ani Ciebie ani innych.
- W czasie zakupów odkażaj dłonie kiedy tylko to jest możliwe! Korzystając z wózka sklepowego lub koszyka na zakupy, chwytasz miejsca, które przed Tobą chwytało wielu innych. Dlatego po jego użyciu, konieczna jest dezynfekcja dłoni. Alternatywą są rękawiczki.
- Po powrocie do domu, koniecznie umyj dokładnie ręce wodą z mydłem, a odzież zewnętrzną pozostaw na jakiś czas poza miejscem codziennego przebywania.
- A przy okazji wyjść na zakupy pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń, spacerze na świeżym powietrzu, no i o zdrowym odżywianiu (kupujmy i spożywajmy warzywa, owoce)!
Bądźcie Państwo zdrowi!
Jesteśmy z Wami - bądźcie z nami!
Redakcja portalu www.60plus.pl