Prowansja, kraina w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, to miejsce niezwykłe. Urzeka barwą lawendowych pól, gajami oliwnymi, łagodnym klimatem, pięknem miast z wieloma zabytkami i dobrym winem.
Z czego słynie Prowansja?
Jest to region turystyczny z pięknymi piaszczystymi plażami nad Morzem Śródziemnym, zarówno w pobliżu Marsylii, jak i trochę bardziej na wschód, na Lazurowym Wybrzeżu. Na urlop do Prowansji przyjeżdżają turyści z całego świata.
Prowansja to ulubiony region artystów i malarzy. Tutaj właśnie tworzyli Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Pablo Picasso. Lawendowe pola, gaje oliwne i urozmaicone morskie wybrzeże to dla malarzy miejsca magiczne i inspirujące.
Prowansja słynie ze znakomitej kuchni, duszonych warzyw, potraw z dodatkiem aromatycznych prowansalskich ziół: bazylii, tymianku, rozmarynu, cząbru, oregano. Do tego oliwki, anchois, czosnek i obowiązkowo delikatne, różowe prowansalskie wino. Prawdziwa uczta dla podniebienia!
Co zwiedzać w Prowansji?
Stolicą Prowansji jest Marsylia. To drugie co do wielkości miasto we Francji, wielokulturowe i niesamowicie barwne. Wizytówką Marsylii jest górująca nad miastem, położona na wzgórzu Bazylika Notre Dame de la Garde. Z tarasu obok świątyni rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. Marsylia jest miastem portowym, warto z pewnością zwiedzić Stary Port i znajdujący się w pobliżu imponujący ratusz miejski,a także marsylskie muzea. Jedno z najciekawszych to Muzeum Historii Marsylii.
Każde miasto i miasteczko w Prowansji warte jest zwiedzenia: Avignon, Arles, w którym powstały najsłynniejsze obrazy van Gogha, La Ciotat, Aix-En-Provence, miasto Paula Cezanne'a, Nimes i wiele innych.
Pola lawendy
Pola lawendy to widok najbardziej charakterystyczny dla regionu prowansalskiego. Lawenda zaczyna kwitnąć w połowie czerwca, kończy na początku sierpnia. Pola mają wtedy intensywny fioletowy kolor oraz oszałamiająco pachną. Nad polami widać roje pszczół zbierających nektar. Turyści chcący podziwiać lawendowe pola podróżują często Szlakiem lawendy, w punktach turystycznych dostępne są specjalne mapy z wytyczoną trasą.
Pałac Papieski w Awinion
Pierwsze skojarzenie związane z Awinionem dotyczy historycznego Mostu Awiniońskiego na Rodanie. Most zbudowany w XII wieku wspierał się na 22 przęsłach. Do dziś zachowały się jedynie cztery oraz romańska Chapelle St. Nicolas.
Jednym z najsłynniejszych zabytków Awinionu jest Pałac Papieski. Ten cenny zabytek pałacowej architektury wpisany jest na listę UNESCO. Z zewnątrz wygląda jak forteca. Mury grube, małe, wąskie okna. Dwie części pałacu, Stary i Nowy Pałac, powstały w XIV wieku na przestrzeni kilkunastu lat. Tutaj rezydowali kolejni papieże, tutaj przybywali z wizytą cesarze i królowie. Najważniejszym pomieszczeniem w pałacu jest Sala Konsystorzowa, gdzie obejrzeć można galerię portretów papieży. Tutaj odbywały się debaty kardynałów. Tutaj zapadła decyzja o koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. Warto obejrzeć kaplice: św. Jana i św. Marcina z freskami Giovannettiego, Salę Audiencyjną i Komnatę z Jeleniem.
Regiony winiarskie
Aromatyczne, lekkie różowe wina to specjalność Prowansji. Jest ich najwięcej, ale produkuje się też białe i czerwone. Najsłynniejsze regiony: AOC Còtes de Provence, AOC Coteaux d'Aix-en-Provence, AOC Bandol, Bellet, AOC Cassis. Znak AOC to apelacje winiarskie.
Kiedy najlepiej jechać do Prowansji?
Jeśli chcemy zobaczyć lawendowe pola, najlepszą porą jest druga połowa czerwca i lipiec. Wiosna w Prowansji zaczyna się w marcu i bardzo przyjemna pogoda jest aż do października. Zimy są raczej łagodne, jedynie w górach może być mroźno.