Warto raz jeszcze powrócić do Kongresu Gospodarki Senioralnej, który odbył się w Warszawie w bieżącym roku. Bo zajmowano się tam nie tylko miejscami przyjaznymi wiekowi, rynkiem usług senioralnych i pracą dla osób starszych. Bo co najważniejsze - oznacza to, że nie tylko władze, instytucje ale i biznes zauważyły, że polska gospodarka znajduje się na progu "srebrnej rewolucji", że warto o tym rozmawiać, by jak najtrafniej dopasować rozwiązania do coraz liczniejszych klientów i konsumentów z tej grupy wiekowej.
A co nas obchodzi o czym rozmawiano w Ministerstwie Rozwoju ?
A jednak to ważne, bo od klimatu wokół zmian demograficznych i uświadomienia sobie przez decydentów, że polskiej społeczeństwo nigdy już nie będzie takie jak choćby przed 20 laty i że ma to realny wpływ na gospodarkę i zarządzanie instytucjami publicznymi, zależy poziom dostosowania się do tych zmian.
W ramach kongresu odbyły się dwie wiodące debaty:
1/ "Miejsce do życia przyjazne wiekowi - domy, mieszkania, miasta i wsie w obliczu dynamicznych zmian demograficznych",
2/ Praca to bezpieczna rodzina i spokojna emerytura. Potencjał rynku usług senioralnych w tworzeniu miejsc pracy nie tylko dla młodych".
Co ciekawe, większość uczestników wywodziła się z firm, które świadczą i rozwijają usługi przede wszystkim na rzecz osób starszych. Mając za sobą pierwsze doświadczenia, dostrzegają potencjał tego rynku.
Zmiany demograficzne nie tylko zauważonePodczas pierwszej debaty zajmowano się takimi tematami:
- Polska równych szans w obliczu starzenia się społeczeństwa
- Założenia do modelu mieszkalnictwa dla seniora w oparciu o skalę potrzeb seniorów
- Kreowanie środowiska przyjaznego osobom starszym, modele mieszkalnictwa dedykowane seniorom, standardy budownictwa senioralnego
- Konstrukcyjne i architektoniczne dostosowanie mieszkania do wieku i potrzeb seniora
- Właściwe dostosowanie mieszkań oraz opieki medycznej i ich wpływ na wydłużenie samodzielności oraz poprawy jakości życia.
Usługi senioralne to konieczność ale i biznesPodczas kolejnej debaty zajmowano się nie mniej ciekawymi tematami:
- Senior klient - senior konsultant/sprzedawca/usługodawca. Starzenie się rynku pracy nie musi oznaczać katastrofy
- Narzędzia wsparcia dla przedsiębiorców zatrudniających osoby starsze. Jak zmotywować do pozostania na rynku pracy po osiągnięciu uprawnień emerytalnych?
- Zmieniająca się demografia i jej wpływ na kształtowanie się modeli społecznych i rynku pracy
- Wymogi prowadzenia rekrutacji, szkolenia i wdrażania kadry przygotowującej się do świadczeń usług opiekuńczych i medycznych z wykorzystaniem najnowszych technologii
- Skąd wziąć i utrzymać dobrego pracownika?
- Sukcesja firm rodzinnych.
Kilka ciekawych obserwacji redakcyjnych z kongresu, czyli "co w trawie piszczy"Osoba starsza a internetSeniorzy traktują internet inaczej niż młode pokolenia, traktując go nie jako źródło rozrywki czy zabawy, ale jako narzędzie wsparcia i ułatwień w codziennym życiu.
Perspektywy służby zdrowia takie sobieŚrednia wieku pielęgniarek w Polsce to 51 lat, a do tego w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, jest obawa że z końcem tego roku może odejść z zawodu około 50 tys. z nich. Czyli brakuje rąk do pracy w służbie zdrowia. Lekarzy też nie przybędzie. Do tego koszty opieki zdrowotnej osób starszych są kilkukrotnie większe niż osób młodych. Czy budżet w perspektywie kilku czy kilkunastu lat to wytrzyma? Zatem warto dbać o swoje zdrowie, zdecydowanie.
Kto ma się zająć osobami starszymi?Wg prezentowanych badań przeprowadzonych wśród starszych osób, około 80% z nich uważa, że to państwo powinno zając się opieką nad nimi w przyszłości, a tylko kilka procent, że dzieci. Tymczasem państwo nie jest do tego przygotowane, dodajmy że niemal każde państwo. Opieka będzie musiała być prowadzona wielotorowo, zatem warto już dziś się tym zajmować - tworzyć udogodnienia infrastrukturalne i wspierać profilaktykę, by osoba starsza mogła jak najdłużej względnie sprawnie funkcjonować w swoim środowisku. A do tego warto działać w zakresie budowy sieci instytucji ale i firm opiekuńczych oraz wspierania osób częściowo niesamodzielnych w ich mieszkaniach.
Emocje - kluczowe dla osób starszychJak się okazuje, dla osób starszych emocje są częstokroć najważniejsze. Szczególnie te związane z relacjami z dziećmi czy wnukami, nawet na odległość. Tylko nieco mniej ważne są relacje z sąsiadami, ze społecznościami np. z UTW, z parafii, czy też w przestrzeni gdzie takie osoby funkcjonują.
Osoby starsze a rynek pracyBrak jest nadal zachęt by jak najdłużej utrzymywać osoby starsze na rynku pracy. Dotyczy to także prowadzących firmy, gdy dzieci nie chcą przejmować ich firm, gdy nie następuje sukcesja w rodzinie. A często emerytury takich osób są bardzo niskie (wobec opłacania minimalnych ZUS-ów) i tylko prowadzenie firmy zapewnia im godziwe materialnie życie.
TelemedycynaTo przyszłość i w dodatku niedaleka. Wyróżnia się urządzenia wszczepialne, urządzenia noszone i urządzenia tzw. sztucznej inteligencji monitorujące całe mieszkanie. Celem jest minimalizacja wizyt u lekarzy, poprzez monitorowanie zdrowia poprzez urządzenia oraz wirtualny kontakt z lekarzem. Takich pacjentów będą obsługiwać centra telemedyczne.
Domy opieki i opiekaŚredni wiek mieszkańców domów opieki to ponad 80 lat. Uznanie zdobywają mieszkania specjalne dla osób starszych, zapewniające samodzielność ale z opcją usług wsparcia w tym opiekuńczego.
W samej opiece ważne jest zapewnienie wachlarza usług: a/ socjalnych (zakupy, posiłki, sprzątanie, drobne naprawy, usługi pielęgniarskie), b/ opieka medyczna (monitoring zdrowia, rehabilitacja), c/ wsparcie psychiczne (wolontariat, psycholog, uczestniczenie w życiu społeczności).
MieszkaniaW Polsce mamy około 5 mln jednostek mieszkaniowych, z czego blisko 80% nie spełnia warunków ergonomicznych dla osób starszych. Szczególnie ważna jest infrastruktura wewnątrz mieszkań ale i wokół bloków cz domów, światło, możliwość przemieszczania się.
AktywnośćZdecydowanie wzrosła w ostatnich latach. Jednak nadal tylko 10% seniorów jest aktywnych zawodowo lub społecznie, a 90% nie. Z tym że część z tej większości staje się aktywna poza zawodowo. Badania wskazują, że ponad 85% chce przejść na emeryturę niezwłocznie po nabyciu do niej prawa i tym różnimy się od społeczeństw Zachodu. Może to wynikać z poziomu zdrowotności ale i mentalności. Zatem jest duże pole do działania.
Powyższa informacja jest tylko skrótem relacji z ważnego kongresu nt. senioralności w Polsce. Intencją redakcji jest zasygnalizowanie tematu, pokazanie jak ważne są to zagadnienia, ale przede wszystkim zasygnalizowanie, że te aktywności są zbieżne z linią naszego portalu 60plus.pl. A zatem idziemy słuszną drogą. Coraz więcej firm i instytucji będzie zauważało osoby 60plus jako atrakcyjnych klientów i konsumentów. I dlatego będzie im oferowało coraz więcej produktów i usług oraz udogodnień. Nasz portal służy im do tego, by takie oferty trafiały do użytkowników - do osób 60plus.Redakcja portalu 60plus.pl