Red. wg OCI, 2017-11-19
O tym w jaki sposób wyjść naprzeciw starzeniu się społeczeństwa obradował w dniach 17-18.11.2017 w Warszawie IV Kongres "Kobieta i Mężczyzna 65+". Dominowała tematyka medyczna ale nie tylko.
Redakcja portalu 60plus.pl była partonem medialnym Kongresu. Zauważamy, że jest to kolejny przykład tego, że o sprawach senioralności dyskutuje się coraz częściej. Co więcej, narasta świadomość faktu, że jest to wyzwanie dla instytucji, władz krajowych i samorządowych oraz biznesu. Doceniamy i popieramy takie inicjatywy. Warto naśladować!
Przedstawiamy fragmenty rozmowy z prof. Barbarą Bień, Kierownikiem najstarszej w Polsce Kliniki Geriatrii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, przewodniczącą Komitetu Naukowego IV Kongresu Kobieta i Mężczyzna 65+, przeprowadzonej przez organizatorów Kongresu:
Planujemy bardzo szeroką tematykę Kongresu, która obok klinicznych paneli tematycznych, takich jak kardiologia inwazyjna u starszych pacjentów, neurologiczno-psychiatryczne aspekty choroby małych naczyń mózgu, chorób skóry w starości z położeniem akcentu na trudności farmakoterapii, obejmie również interdyscyplinarne społeczno-środowiskowe problemy starości i starzenia.
Podczas Kongresu będą miały miejsce dwie ważne debaty. Czemu będą poświęcone?Nie mogliśmy pozostać obojętni wobec zachodzących obecnie zmian organizacyjnych w ochronie zdrowia związanych choćby z leczeniem koordynowanym, wzmocnieniem roli podstawowej opieki rodzinnej, dostępem do specjalistów, czy doinwestowaniem sieci szpitali. Zaplanowaliśmy dwie bardzo ciekawe debaty w ramach tzw. okrągłego stołu. Pierwsza dotyczyć będzie dyskusji na temat wdrażanej aktualnie polityki senioralnej, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, władz regionalnych oraz ekspertów. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak należy rozumieć politykę senioralną w naszym kraju. Druga debata ma na celu nakreślenie mapy drogowej opieki geriatrycznej i sformułowanie zasad „wędrowania” starszego pacjenta po systemie ochrony zdrowia. Na pytanie „Gdzie mam się leczyć Panie Doktorze?” spróbują odpowiedzieć Minister Zdrowia oraz eksperci z zakresu geriatrii, interny i medycyny rodzinnej.
To już czwarta edycja Kongresu Kobieta i Mężczyzna 65+. Jakie są największe osiągnięcia poprzednich odsłon i jakie wyzwania stawiają sobie Państwo na tę edycję? Jak zawsze, najważniejszym celem naszych Kongresów jest poprawa jakości życia i zdrowia ludzi najstarszych, bo taki jest cel geriatrii. Osiągnięcie go wymaga zdefiniowania roli i miejsca tej nadal niszowej specjalizacji w polskim systemie ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że coraz więcej lekarzy, ale i polityków będzie dostrzegać biologiczne i funkcjonalne odrębności okresu starości i walory całościowego podejścia geriatrycznego, zarówno w podejściu diagnostycznym, jak i opiece. Mamy nadzieję, że dzięki doświadczeniu i misji Organizatora wdrażającego innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia, geriatria uzyska nareszcie właściwą pozycję dzięki kolejnym edycjom Kongresu „Kobieta i Mężczyzna 65+”.
Kongres KOBIETA I MĘŻCZYZNA 65+ odbył się w dniach 17-18 listopada 2017 r. w Warsaw Plaza Hotel przy ul. Łączyny 5 w Warszawie. Szczegółowe informacje dotyczące Kongresu oraz jego program dostępne są na stronie http://kobietaimezczyzna.info/zdrowe-starzenie/