Red. JK, 2024-06-11
Znasz slogan, że "z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach"? Jest mocno przesadzony. Bo relacje rodzinne są ważne na każdym etapie życia. A szczególnie to doceniamy w dojrzałym wieku. Z czasem zmieniają się okoliczności a wraz z nimi wartości, które potrzebujemy od naszej rodziny. Silne więzy rodzinne dają bardzo potrzebny każdemu człowiekowi system wsparcia. Relacje te są często niezbędne dla emocjonalnego i psychicznego dobrostanu każdego z nas. Są one również związane z pozytywnymi wynikami zdrowotnymi, co oznacza, że silne relacje z rodziną mogą dosłownie przedłużyć życie.
Uświadamiamy sobie to często silniej dopiero, gdy zostajemy sami. Gdy umierają nasi najbliżsi. Gdy zostajemy wdowami lub wdowcami. Gdy dzieci i wnuki są daleko. Albo gdy jako osoby, które nie zdecydowały się na związek małżeński i dzieci, nie mamy takich bliskich wokół siebie. Znaczenie rodziny także w życiu po 60-tce jest naprawdę nieprzecenione. Rodzina nie tylko zapewnia spójną sieć społecznościową, ale również ma bezpośredni wpływ na ogólną jakość życia. Jeśli potencjał dłuższego życia nie sprawi, iż zechcemy umocnić nasze więzi rodzinne, oto więcej powodów, dla których warto utrzymywać bliski kontakt z naszą rodziną.
Korzyści z relacji rodzinnychProces starzenia wiąże się z wieloma wyjątkowymi okolicznościami i wyzwaniami, które mogą utrudnić codzienne życie. Może okazać się, iż z wiekiem coraz częściej będziemy musieli polegać na członkach rodziny, tej bliższej lub dalszej.
Emerytura może stanowić poważne zakłócenie życia społecznego. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo polegają na swoich współpracownikach, na interakcjach międzyludzkich i jak samotne staną się dni, gdy nie będziemy więcej przychodzić do pracy. Silne więzi rodzinne zapewniają bezpieczną sieć umożliwiającą znaczące interakcje i kontakt z ludźmi.
Trudności fizyczne lub poznawcze mogą utrudnić życie z dnia na dzień. Jeśli mamy silne relacje rodzinne, możemy zawsze polegać na członkach swojej rodziny, którzy pomagają w takich czynnościach jak sprzątanie, zakupy, sprawy urzędowe czy przy jakiejkolwiek innej przysłudze.
W każdym momencie jesteśmy narażeni na zwiększone ryzyko urazu lub choroby. Są zależne od rodziny, aby pomóc w wykonywaniu zadań, które mogą być niebezpieczne, w celu monitorowania objawów choroby i aby pomóc w podróży do lekarza lub szpitala.
Zapewnienie stabilności finansowej przez rodzinę może złagodzić stres, którego doświadczamy. Stres napędza chorobę, osłabiając odporność. Może to spowodować istotną różnicę w zdrowiu.
Nasz świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek i niekiedy niezwykle trudno jest nadążyć za tym tempem zmian. Zwykle jednak możemy polegać na rodzinie, która pomoże w nawigacji zmian kulturowych i nowych technologii, obniżając trudności związane z nowościami.
Dynamika rodziny zazwyczaj zmienia się przez całe życie. Oznacza to, że wsparcie, które jest udzielane i otrzymywane, stale się rozwija. Jedną z najbardziej drastycznych zmian jakie zachodzą w strukturze, jest sytuacja między rodzicem a jego dziećmi. Rodzice opiekują się dziećmi w młodym wieku, a teraz role się odwracają.
Jak wzmocnić relację z rodziną?UCZUCIA, WIĘŹ, RELACJERodzinne kłótnie i konflikty, brak zdolności do wybaczania, egoizm, zazdrość, różnice w poglądach i wartościach - to często bariery, które utrudniają nam lub wręcz uniemożliwiają dobre relacje z członkami rodziny. Ale jakże to jest małe, wobec naszych potrzeb bycia razem.
Dojrzałość to także umiejętność wybaczania i podania ręki, wsparcia innych, zrozumienia. To się po prostu opłaca!!! Nie tylko materialnie, nie tylko z racji wyrachowania. Przede wszystkim emocjonalnie. I to każdemu!
Ważne czy i jak czujemy więź z rodziną. Bywa, że niektórzy z nas czują się opuszczeni, może nawet odrzuceni - wtedy jest ból. Warto w takich sytuacjach wspominać czasy dobrych relacji, pielęgnować dobre wspomnienia. Myśleć o bliskich, może otaczać ich modlitwą i - o ile to możliwe - próbować choć dawać znaki swojej życzliwości. Nawet gdy nie jest to możliwe w gronie rodzinnym, to innym ludziom.
Relacje rodzinne to także chęć utrzymywania kontaktów z dalszą rodziną. Osoby starsze - jako znające historię rodziny i powiązania dziadków, ciotek, wujów, kuzynostwa - często stają się "ostatnim bastionem" w obronie relacji rodzinnych. W ostatnich latach odżywają akcje tworzenia drzew genealogicznych rodziny, czy też zjazdy szerokich kręgów danej rodziny. Wiele zależy tu od lidera czyli choćby jednej osoby, która pociągnie za sobą innych.
KOMUNIKACJA Z BLISKIMIDzięki ciągłemu postępowi technologicznemu pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Oto kilka sposobów, aby móc pozostać w kontakcie. Prawdę mówiąc, "ściągamy" te sposoby od młodych, ale jeśli może to nam pomoc, to dlaczego by nie?
Telefon komórkowy. To już nie tradycyjny telefon domowy ale telefon przenośny, który zawsze może być przy nas. A więc zawsze możemy być w kontakcie. Koszty rozmów telefonicznych są już nieznaczne, często możemy rozmawiać do woli za stałą cenę. Co więcej, obecnie telefon to już także tzw. smartfon, którym możemy łączyć się z internetem, itd.
Sms-y. SMS-y to świetny sposób, aby dziadkowie i ich wnuki mogli pozostać w kontakcie. Ta forma komunikacji zajmuje kilka sekund oraz jest niesamowicie prosta w obsłudze. Kilka chwil spędzonych na nauce wystarczą, aby w opanować tę formę komunikacji.
Email to kolejny sposób, w jaki starzejący się dorośli mogą utrzymywać relacje z bliskimi. Poczta e-mail umożliwia wysyłanie dłuższych wiadomości, które nie byłyby wygodne do zamieszczania w wiadomości sms.
Platformy społecznościowe to jeden z najlepszych sposobów pozostawania w kontakcie. Dokładniej, Facebook, który sprawia, że połączymy się z bliskimi bez wysiłku. Możesz udostępniać zdjęcia i wiadomości wszystkim jednocześnie lub poszczególnym członkom swojej społeczności. To świetny sposób na zarządzanie relacjami z wszystkimi ważnymi osobami w twoim życiu. Możesz zobaczyć, co każdy robi, przesuwając jeden ekran.
Skype. Ta opcja wykorzystania internetu doskonale nadaje się do bezpłatnych połączeń międzynarodowych. Jeśli jakaś część naszej rodziny jest za granicą - możemy bez kosztów rozmawiać z nimi do woli. Na pewno to docenią.
A co gdy nie mamy rodziny?
Bo już zostaliśmy sami lub nie założyliśmy jej lub gdy nasi bliscy są bardzo daleko.
Wybór jest zwykle taki -
samotność lub
kontakt z innymi ludźmi. Zwykle z sąsiadami, dalszymi krewnymi, przyjaciółmi, znajomymi. Ich obecność w pobliżu ale i nasza troska o innych czynią, że nie czujemy się całkiem sami. Póki zdrowie pozwala, warto zaangażować się w pomoc innym. Może w ramach wolontariatu, może w pobliskim ośrodku dla biednych, może w klubie osiedlowym pomagając w lekcjach dzieciom, może w klubie seniora, może w parafii, a może po prostu rozglądając się po sąsiedzku czy komuś nie brakuje pomocy lub choćby dobrego słowa.
I wbrew pozorom
wiele zależy od nas czy te kontakty utrzymujemy, czy wychodzimy innym naprzeciw! A to co damy innym z siebie zwykle wraca do nas.
Chociaż technologia zapewnia łatwiejszy sposób łączenia rodzin, tradycyjne metody kontaktów są nadal ważne, a niekiedy nawet znacznie potrzebniejsze. A spotkania osobiste są najważniejsze. Jeśli możesz odwiedzić rodzinę i przyjaciół, zrób to. List odręczny to wciąż piękna rzecz. Nic nie cieszy bardziej od przeczytania długiego listu od ukochanej osoby, który następnie można schować i od czasu do czasu do niego wracać.
Warto pielęgnować wartości rodzinne. A jeśli nie mamy przy sobie członków rodziny, zadbajmy o więzi z osobami, które możemy postrzegać jak osoby bliskie. Więzi i wartości rodzinne czynią nas pełnowartościowymi ludźmi, sprawiają, że czujemy się mniej samotnie.
Red., JK