Późna wiosna to najlepszy czas dla miłośników prac ogrodowych - tych na działkach i w przydomowych ogródkach. Wymaga to nieco pracy ale satysfakcja z efektów murowana. Widok rosnących "w oczach" dzięki nam roślin to widok budzącego się w przyrodzie życia. Radość i spokój oraz ... oczekiwanie, że sami wyhodujemy zdrową żywność.
Ogrodnictwo właśnie przeżywa swoisty renesans. Ogródki uprawiają i starsi i młodzi. Nic dziwnego. Jest to oszczędność oraz wspaniałe i zdrowe hobby. Ogrodnictwo to okazja, aby samemu wyhodować ciekawe smaki i czerpać sporą satysfakcję. Jest też kluczem do tego, aby obdarować bliskich czy sąsiadów płodami ziemi, których często będzie nam po prostu zbywać. Ten artykuł nie aspiruje do poradnika dla doświadczonych działkowców. Od nich moglibyśmy się nauczyć najwięcej. To raczej najprostsze wskazania dla początkujących lub dla tych, którzy jeszcze nie myśleli o własnych uprawach, ale może kiedyś ... .Łacińskie nazwy nie są wymagane, a archaiczne przekonanie, że ogrodnictwo to żmudna i nudna robota już dawno włożono między bajki. Jeśli więc dopiero zaczynasz lub zastanawiasz się nad swoim ogródkiem, oto, co warto wiedzieć.
Wybierz dobrą ziemięDajmy warzywom najbardziej słoneczne miejsce jakie mamy. Słońce pomaga w produkcji krępych, odpornych na choroby, roślin i dodaje słodszych aromatów cebuli, marchewce czy pomidorom. Jeśli potrzebujemy nieco cienia do sałaty lub truskawek, łatwo jest stworzyć coś z siatką lub zasadzić owe warzywa i owoce pod płotem. Ale nie w miejscu całkowicie zacienionym. Bo słońce to życie, energia, smak.
Jak radzić sobie ze szkodnikami? Warto utrzymywać porządek, usuwając chwasty i liście, gdyż w ten sposób pozbywamy się miejsc, w których ukrywają się szkodniki. Skośmy trawę obok sąsiadujących roślin, ponieważ ślimaki ukryte wewnątrz stworzą nocne naloty na nasze uprawy.
ChwastyTam, gdzie to możliwe, ułóżmy ścieżkę (najlepiej utwardzoną, ale ubita ziemia też jest w porządku), pomiędzy grządkami jako obszar niczyj, gdzie szkodniki będą łatwo zbierane przez ciebie lub ptaki. "Czysta" wolna od chwastów grządka przed rozpoczęciem jest kluczem do sukcesu z warzywami. W przeciwnym razie ryzykujemy niekończącą się wojnę na wyczerpanie, aby zapobiec splądrowaniu naszych warzyw. Niechemiczne i najprostsze podejście polega na wyrywaniu chwastów i ich korzeni podczas kopania.
Z chwastami jest tak, że bez względu na pogodę - rosną zawsze większe i gęstsze niż byśmy chcieli. Zwłaszcza jeśli warunki pogodowe sprzyjają naszym roślinom, zwykle jeszcze bardziej sprzyjają chwastom. Cóż, trzeba je co parę dni delikatnie choćby niszczyć.
Biorąc pod uwagę wybór, większość ogrodników powinna być wolna od chemikaliów, ale jeśli brakuje nam czasu, lepiej zacząć od czystej działki, niż zawieść się i zrezygnować w pierwszym roku. Najlepsze chwastobójcze preparaty zawierają układowy glifosat, który zabija aż do korzeni, a następnie rozkłada się w glebie i nie ma wpływu na kolejne uprawy. Spryskaj w suchy dzień i przygotuj się do powtórzenia na następną wiosnę.
Środki ochrony roślin i chemikaliaMożna działać wyłącznie naturalnie. Naturalny nawóz (od znajomego rolnika, chowającego zwierzęta lub kupny granulowany) jest optymalny. Trzeba go odpowiednio wcześnie (jesień lub późna wiosna) przemieszać z ziemią. Czasem można posiłkować się nawozami chemicznymi ale to bardziej pod kwiaty i rośliny ozdobne niż warzywa.
Z opryskami już gorzej. Można stosować naturalne składniki do przygotowywania oprysków na owady (np. mszyce) lub grzyby, ale to bardzo czasochłonne.
Na małych zwłaszcza działkach przydomowych, czasami trzeba / można użyć środków chemicznych zwalczających szkodniki niszczące nasze uprawy (mszyce, larwy owadów, i inne) lub chroniących rośliny przed grzybami. W takim przypadku warto czynić to zgodnie z instrukcjami lub wskazaniami sprzedawcy oraz odpowiednio w początkowym okresie wzrostu roślin, jak najodleglej od czasu konsumpcji. Zawsze to powinna być ostateczność.
Co posadzić w ten weekend?Nigdy nie lekceważmy porad na opakowaniach nasion. Nie zaczynajmy sadzenia wcześniej niż jest to zalecane, ponieważ rośliny, które zaczynają słabo startować w słabym świetle, nigdy nie powracają do zdrowia. Znacznie lepiej posiać później, w środku lub na końcu zalecanego okna wysiewu, aby cieszyć się z zdrowego plonu.
KapustaKapusta jest jedną z łatwiejszych roślin do uprawy w ogrodzie. Wybierz odmianę najbardziej Tobie odpowiadającą. Pamiętajmy, aby nawozić i podlać wodę, gdy zacznie się formować główka kapusty.
RzodkiewkaTa szybko rosnąca roślina jest łatwa w uprawie i jest dobrym "chwytem", rosnącym na pustym terenie, który czeka na inne uprawy lub między wolniejszymi uprawami. Siać co trzy do czterech tygodni, aby zapewnić ciągłość dostaw przez całe lato.
MarchewWspaniały i zdrowy przysmak. Nie potrzebuje wiele, rośnie gładko i szybko. Warto mieć trochę marchewek na swojej grządce. Należy siać na dobrze przygotowanej glebie, która jest wolna od kamieni - kamienista gleba powoduje rozwidlone marchewki.
OgórkiSzybko rosnące krzewy ogórkowe mogą wytwarzać obfite owoce ogórka. Dobra odmiana zapewni sukces tego lata.
RzepaRzepa również szybko rośnie. Zbierajmy je, gdy są młode, gdy mają rozmiar piłeczki golfowej lub zjedzmy liście jako części do sałatki. Pamiętajmy, aby dobrze podlewać.
CebulePodstawa wielu ogródków. Jest dostawą pysznej i świeżej cebulki, jak i aromatycznego szczypiorku.
PomidoryNajbardziej popularny ogród warzywny. Uprawa pomidorów to nie tylko zabawa, ale także smak najlepszych owoców na świecie. Pomidory występują w wielu kolorach, kształtach, smakach i rozmiarach. Rozwijaj kilka odmian każdego roku, aby znaleźć ulubione!
Jest cała masa innych warzyw, które warto mieć w swoim ogródku. Tu piszemy o kilku wybranych.
Sałata, seler, pietruszka, jarmuż, i wiele innych do zasadzenia lub posiania. Zainteresowani z pewnością pogłębią swoją wiedzę na ten temat. Ale od czegoś trzeba zacząć.
Sadzenie w towarzystwie
czyli jakie rośliny lubią jakie towarzystwo. A więc nie tylko my cenimy sobie znajomych, a nie lubimy przebywać w towarzystwie innych osobników.
Sadzenie na czworakach to sztuka i nauka układania ogrodu warzywnego, dzięki czemu uzupełniające się rodzaje warzyw są sadzone w tej samej grządce. W przeciwieństwie do płodozmianu, co oznacza sukcesywnie sadzenie warzyw z różnych rodzin roślin w tym samym ogrodzie sezon po sezonie lub rok po roku, aby zminimalizować problemy z owadami i chorobami, sadzenie towarzysza ma na celu stworzenie harmonijnego ogrodu, pozwalając naturze dzielić się jej mocnymi stronami.
Unikaj sadzenia niektórych warzyw blisko siebie. Tak jak ludzie mają sympatie i antypatie, warzywa mają również upodobanie i niechęć, szczególnie w przypadku "sąsiadów z sąsiedztwa" posadzonych obok nich w ogrodzie. Niektóre warzywa hamują wzrost i plon z innych warzyw. Zapoznaj się z tabelą do sadzenia, taką jak ta zamieszczona poniżej, aby upewnić się, że sadzisz warzywa obok siebie, które dobrze sobie radzą razem.
Podsumowując:- Czy to się opłaca? Czy nie lepiej kupić w markecie? Hm, to zależy od ilości ziemi, roślin, sadzonek itd. Niektóre warzywa znajdziecie taniej w markecie, inne wyjdą taniej hodowane własnym sposobem. Jeśli już kupować to może w pobliskim warzywniaku, gdzie znamy sprzedawcę, który nam doradzi. Lub i w markecie, jeśli nabierzemy do niego zaufania. Zawsze to może być uzupełnienie naszych upraw.
- Gdzie zdobyć wiedzę na temat uprawiania ogródka? Najlepiej od bliskich, sąsiadów, znajomych, czyli "z pierwszej ręki" osób, które mają praktykę. Także z internetu, czasopism, podczas spotkań w klubach seniora.
- Czas zacząć naszą zabawę w ogródek. Zalecamy każdemu, kto tylko ma do tego możliwości. Świeże warzywa z własnego ogródka to nie tylko zdrowie, ale także wspaniała zabawa i satysfakcja płynąca z codziennej uprawy i pielęgnacji. Ale ostrzegamy - to wciągające. :)
Redakcja (JK)