Własne akwarium może być źródłem ogromnej dumy i satysfakcji. Wpatrywanie się w spokojny, podwodny świat jest niesamowicie relaksujące. Jest to również zajęcie, którego skalę możesz dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Jednak akwarystyka nie jest dla każdego. Sprawdź, czy warto poświęcać na nią czas!
Rybki i inne wodne stworzenia są zwykle wyjątkowo wdzięcznymi podopiecznymi. Nie sprawiają kłopotu – nie hałasują i nie niszczą sprzętów domowych. Jednak nie znaczy to, że opieka nad akwarium nie wymaga zaangażowania. Należy stale monitorować warunki, w których żyją ryby i
rośliny do akwarium. Jakimi cechami powinien wyróżniać się akwarysta?
Zainteresowanie biologią
Jeśli jesteś prawdziwym pasjonatem przyrody, to założenie własnego akwarium może być hobby idealnym dla Ciebie.
Konieczna jest także chęć nauki i poznawania nowych gatunków roślin i zwierząt. Projektując własny podwodny świat, należy pamiętać, że niektóre gatunki za sobą nie przebadają. Niekiedy stanowią również dla siebie nawzajem śmiertelne zagrożenie. Dlatego
akwarysta powinien najpierw zdobyć nieco specjalistycznej wiedzy z zakresu biologii. Źródłem informacji może być też
internetowy sklep akwarystyczny. Pracujący tam eksperci z pewnością doradzą Ci w razie wątpliwości.
Sumienności i odpowiedzialność
Założenie akwarium stanowi swoiste zobowiązanie do opieki nad nim. Rybki, rośliny akwariowe i inne organizmy nie poradzą sobie bez Twojej pomocy. Panuje powszechne przekonanie, że akwarium nie wymaga tyle zaangażowania, co opieka np. nad psem czy kotem. Jednak jest ono błędne – prace konserwacyjne i czyszczenie akwarium to zajęcia zajmujące sporo czasu. To, że rybki nie zabiegają o Twoją uwagę, nie znaczy, że nie musisz regularnie sprawdzać, czy warunki panujące w akwarium są dla nich optymalne. Im bardziej okazałe i złożone będzie Twoje akwarium, tym więcej pracy będzie wymagało jego utrzymanie.
Cierpliwość
Opieka nad akwarium wymaga także sporo cierpliwości. Rośliny akwariowe i wodne organizmy potrzebują nieco czasu, aby przyzwyczaić się do warunków. Dlatego stworzenie wymarzonego, podwodnego świata może trwać latami. Przez ten czas niezbędne będzie regularne czyszczenie akwarium, a także zmiany jego aranżacji. Zdarza się także, że mimo najszczerszych chęci i poniesionych nakładów, niektóre gatunki wodnych roślin i zwierząt nie będą się dobrze czuły w Twoim akwarium. Sporo cierpliwości i delikatności wymaga także czyszczenie akwarium i pielęgnacja rybek.
Odpowiednie warunki
Założenie akwarium wymaga także odpowiednich warunków. Większe modele potrzebują sporo miejsca, szczególnie jeśli chcesz tworzyć bardziej złożone i różnorodne środowisko.
Akwarium wymaga także odpowiedniej temperatury oraz oświetlenia. Trzeba również pamiętać o natlenieniu wody i monitorowaniu jej właściwości chemicznych – szczególnie w przypadku akwarium słonowodnego. Warto mieć na uwadze również kwestie finansowe – jednak zawsze można zacząć od prostszych projektów i stopniowo wzbogacać je o nowe organizmy, rośliny i ozdoby.