Jako portal 60plus.pl objęliśmy patronatem Raport @SeniorApp: “Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”. Raport powstał we współpracy z wieloma ekspertami zajmującymi się tematyką proseniorską.
Mamy nadzieję, że wnioski płynące z analizy raportu posłużą jako narzędzie do refleksji i dyskusji publicznej.
W efekcie poskutkują zintensyfikowaniem działań mających na celu poprawę jakości życia Seniorów w Polsce.
Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla seniorów w Polsce – wyniki raportu
Potrzeby seniorów, ich stan zdrowia, jakość życia oraz sytuacja społeczna i aktywność, w ostatnim czasie stały się przedmiotem licznych badań. Analizy wskazują na zjawisko wykluczenia technologicznego, osłabienia relacji międzyludzkich, pogarszanie stanu zdrowia – fizycznego, jak i psychicznego oraz obniżenie poziomu aktywności i samodzielności wśród seniorów. Co więcej, aż 40% z nich deklaruje, że we wspomnianych kwestiach nie otrzymuje żadnej pomocy. Jak zmienić ten stan i poprawić jakość życia seniorów? Diagnozuje raport SeniorApp przygotowany we współpracy z ekspertami z organizacji o działalności proseniorskiej.
Zdrowie seniorów, ich potrzeby społeczne i sytuacja materialna, relacje oraz komunikacja międzypokoleniowa na linii senior – opiekun. To tylko niektóre z zagadnień poruszanych w najnowszym raporcie „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla seniorów w Polsce” – pierwszym tego typu badaniu realizowanym wśród polskich seniorów i ich opiekunów tzn. osób, które pozostają aktywne zawodowo i pomagają potrzebującym – w swojej rodzinie, najbliższym otoczeniu – w sprawach życia codziennego, bądź chciałyby taką pomoc zaoferować.
708 respondentów pomogło zdiagnozować kluczowe kwestie dotyczące grupy społecznej, która – zarówno w Polsce, jak i na świecie – staje się coraz liczniejsza. Badanie, którego wyniki analizuje raport, podzielono na dwa obszary.
SENIORZY
Ankietowani zostali zapytani m.in. o to, czy żyją aktywnie? Jakiej pomocy potrzebują, z jakiej korzystają? Czy proszą o wsparcie i czy mogą na nie liczyć? Określili również największe przeszkody w proszeniu o pomoc oraz wskazali, jaki wpływ na ich życie miała pandemia COVID-19.
25,3 proc. badanych seniorów deklaruje, że nie żyje aktywnie i wychodzi z domu tylko, gdy musi. 0,6 proc. w ogóle nie opuszcza swojego mieszkania. 29,3 proc. twierdzi, że ich życie jest raczej aktywne, ale wychodzą z domu jedynie w konkretnej sprawie. 44,9 proc. osób często wychodzi z domu.
– Badanie ukazuje pewną dychotomię – połowa badanych pozostaje aktywna, druga połowa wychodzi z domu jedynie, gdy spełnienie jakiejś potrzeby tego wymaga. Wyniki pokrywają się z badaniami polskich seniorów na tle osób starszych z Europy Zachodniej – mówi Dariusz Ludwiczak, Ekspert rynku pracy 50+. – Polscy seniorzy nie wychodzą z domów, nie spotykają się, rzadko uczestniczą w wydarzeniach dla nich organizowanych, chociaż statystyki zmieniają się z roku na rok, gdy do grupy “seniorów” dołączają kolejne roczniki – prowadzą wynik w kierunku zachodnim. Nie jest to jednak stuprocentowa prawda, ponieważ w Polsce jako aktywność klasyfikuje się “spacery” – podkreśla ekspert.
Jakie jeszcze wnioski płyną z Raportu?
Pobierz Raport i zobacz:
@SeniorApp jako firma społecznie odpowiedzialna, przeprowadza badania, które mają posłużyć jako narzędzia do:
- wyznaczenia obszarów niespełnionych oczekiwań Seniorów,
- znalezienia odpowiedzi na ich potrzeby,
- aktywizacji osób gotowych do niesienia pomocy.
Jednym z ekspertów Raportu jest Dariusz Ludwiczak - ekspert rynku pracy 50+ Flexi.pl, a zarazem założyciel portalu 60plus.pl.
Każdy może zapoznać się z tym Raportem i to bezpłatnie!