Ciekawe dane na temat osób 60plus! Ilu z nas pracuje, ilu radzi sobie w cyfrowym świecie?
Czy wiesz ile osób w dojrzałym wieku w Polsce jest aktywnych zawodowo? A to właśnie aktywizacja zawodowa takich osób może przesądzić o tym, czy osobom 50plus czy 60plus nie zabraknie pracy w najbliższych latach. A co za tym idzie - dochodów. Ale również o tym, czy firmy w Polsce będą mogły znaleźć pracowników, rekrutowanych także w tych grupach wiekowych.
Czyż nie zastanawiamy się tu także nad przyszłością naszego kraju? Z pewnością o ważnym obszarze, który będzie wpływał na dalsze losy nie tylko nas ale i pokolenia naszych dzieci i wnuków.
Jesteśmy społeczeństwem coraz starszym. Pisaliśmy o implikacjach z tego wynikających i o szansach takiej sytuacji. Można sobie to tutaj przypomnieć.
Wystarczy spojrzeć na to ile osób 60plus - a zatem klientów, konsumentów, pacjentów, czy generalnie odbiorców usług - jest i będzie w naszym kraju:
A jak to się ma do poziomu umiejętności cyfrowych? Coraz więcej obszarów aktywności każdego z nas dokonuje się za pomocą systemów informatycznych, a internet jest coraz bardziej powszechnym "oknem na świat" dla coraz większej liczby ludzi, bez względu na wiek.
A jak to wygląda w poszczególnych grupach?
Okazuje się, że wśród osób dojrzałych są one mniejsze niż u młodszych, ale
- W grupie wiekowej 55-64 ponad 7% ma zaawansowane umiejętności cyfrowe, a blisko 18% podstawowe, przy ponad 40% z niskimi umiejętnościami. Można uogólniając wnioskować, że 25% osób z tej grupy korzysta dobrze lub jako-tako z narzędzi elektronicznych, a ponad 40% słabo czy okazjonalnie. Pewnie z 35% jest z tego wykluczona.
- W grupie wiekowej 65-74 lata nieco ponad 10% korzysta nieźle z narzędzi świata cyfrowego a 30% słabo, a 60% jest z tego wykluczonych.
- Pozytywna wiadomość to ta, że w grupie 45-54 lata te wskaźniki to odpowiednio 44%, 41% i 15%.
No i przechodzimy do kluczowej informacji - aktywności zawodowej osób 50+.
Aktywność zawodowa w wieku powyżej 50. roku życia w Polsce należy do najniższych w Unii Europejskiej. Wynika to z wielu czynników, w tym z niskiego wieku emerytalnego, wielu wykluczeń zawodowych, sytuacji rodzinnych i przyzwyczajeń, pracy w tzw. szarej strefie oraz stereotypów wśród pracodawców nt zatrudniania dojrzałych pracowników.
A warto pamiętać o tym, że im niższa aktywność zawodowa osób starszych, tym większa liczba ich do pobierania świadczeń (emerytalnych i innych) oraz tym mniejsza liczba pracujących na nich (podatki, ZUSy) osób młodszych.
To tylko wybrane dane z opracowania PIE z ubr. pod tytułem "Srebrząca się gospodarka. Jak uwolnić potencjał seniorów?". Ale warto uświadomić sobie jak te dane wpływają na naszą gospodarkę i życie społeczne.
Co więcej - po wpływa na każdego z nas!
Dlatego powstał nasz portal www.60plus.pl - korzyści po 60-tce.
Redakcja