Cenna rola doświadczenia
Rozmówczyni Flexi.pl , opisując swoją pracę w LIDLU, zwraca uwagę, że współpraca pokoleń opiera się na otwartości i wzajemnym przepływie tego, co różne generacje mogą sobie ofiarować. Pani Basia, jako instruktorka i mentorka, ma okazję szkolić młodsze generacje. Na co dzień edukuje i podpowiada, jak radzić sobie w codziennych obowiązkach, tj. odpieku chleba, obsługi kasy fiskalnej, kasy samoobsługowej, która wymaga obecności asystenta, a także czynności, które standardowo wykonuje się podczas dnia pracy w LIDLU. Bohaterka Rozmowy przez wiele lat pracowała jako księgowa, ale dziś na emeryturze, z dużą radością i otwartością podchodzi do pracy w handlu. Tabele i liczby zamieniła bowiem na pracę z drugim człowiekiem i to w zróżnicowanym wiekowo zespole. Co cenne, początkowym atrybutem zawodowej drogi Pani Barbary była maszyna do pisania Mesko, gdy dziś z otwartością korzysta z tego, co przyniosła technologia. A przecież w trakcie dnia pracy w LIDLU obsługuje kasy fiskalne, które swoimi funkcjami i złożonością realizowanych procesów przypominają komputer. Ale praca w handlu wymaga też swego rodzaju odporności i uważności w kontaktach z klientami. Późna dorosłość, dojrzałość, wiek Flexi serwują osobom nimi się legitymującym wartościową umiejętność — chłodny osąd sytuacji, w którym kluczową rolę grają dystans i inteligencja emocjonalna, przymioty doświadczenia. To, co może przerastać osoby młodsze, dla tych w wieku 50 plus jest naturalne. Co ważne — czerpać warto z dojrzałości i młodości, to one w pracy tworzą wartościowy konglomerat pasji, mądrości, efektów i przekładają się na realną wartość współpracy. Stabilność i dynamika PESELI reprezentujących je pokoleń przeplatają się, a podczas wspólnej, codziennej pracy w sklepie, sprzyjają dowożeniu rezultatów. To cenne również w życiu. W nim warto nie warto tylko siedzieć, choć odpoczynek jest potrzebny, aby zadbać o formę.
Patrz ku przyszłości w wieku 60+
Barbara, jako mentorka i instruktorka dla nowych i młodszych pracowników LIDL, w rozmowie z na portalu Flexi.pl podkreśla także, że będąc 60 plus, nie można rezygnować z marzeń. A wytyczanie nowych celów i ich wizualizacja motywują do działania. W dyskusji wybrzmiewa cel o posiadaniu domku w górach i miłości do natury. To siła pragnień motywuje do aktywności. I — na co zwraca uwagę Rozmówczyni Flexi.pl — świadomość istniejącego przed człowiekiem celu (co szczególnie istotne, gdy jest się reprezentantem dojrzałego pokolenia) zmienia obraz postrzegania świata i perspektywę. Z tej retrospektywnej i skierowanej ku przeszłości i ku temu, co już zrealizowane i co nie wróci, na tę pełną wiary i otwartości na to, co nowe. I na to, co nadejdzie! Bo — jak podkreśla portal Flexi.pl w swoim manifeście — „Najlepsze przed Tobą”. I takiej perspektywy życzymy każdemu z każdej generacji. Bo uskrzydla!
Cały wywiad:
#DoPowiedzenia
autorski cykl spotkań z przedstawicielami Pokolenia Flexi i rozmówcami działającymi na rzecz pokazywania potencjału ludzi 50+. O aktywności zawodowej, pozazawodowej, pokazującej szeroki przekrój inicjatyw opowiadają zaproszeni goście. Praktycy HR, managerowie, specjaliści od zarządzania, psychologowie, znamienite postaci kultury, biznesu, nauki czy sztuki, społecznicy prowadzą z Flexi.pl wyjątkowe rozmowy pokazując wartość współpracy, inicjatywy realizowane przez generację 50, 60, 70 plus.
Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań.