Na potrzeby publikacji przeanalizowano sytuację w największych miastach wojewódzkich. Badano czas oczekiwania do 8 popularnych rodzajów poradni. Źródłem danych była sprawozdawczość jaką muszą prowadzić świadczeniodawcy.
Najważniejsze wnioski z raportu to:
1. W okresie ostatnich rządów średni czas oczekiwania pacjentów na specjalistyczną konsultację lekarską w ramach NFZ uległ prawie dwukrotnemu wydłużeniu.
2. Długość kolejek najbardziej zwiększyła się w przypadku poradni gastrologicznych (średni czas oczekiwania wzrósł ze 120 do 301 dni). Największy wzrost (prawie czterokrotny), wyrażony w procentach, miał miejsce w poradniach dermatologicznych.
3. Największy wzrost długości czasu oczekiwania na konsultacje medyczne miał miejsce w Szczecinie. W ciągu ostatnich ośmiu lat zwiększył się on z 55 do 220 dni.
4. Najdłuższe kolejki do lekarzy specjalistów są obecnie w Olsztynie (232 dni), Opolu (222 dni) i Wrocławiu (216 dni). Najkrótsze: w Lublinie (65 dni), Rzeszowie (81 dni) i Kielcach (106 dni).
5. Najdłużej czeka się na wizytę w poradni endokrynologicznej (309 dni), gastrologicznej (301 dni) i okulistycznej (194 dni). Najszybciej można dostać się do poradni laryngologicznych (47 dni), dermatologicznych (76 dni) i ortopedycznych (100 dni).
Komentarz redakcyjny:
Nie mamy wiedzy i kompetencji, by oceniać jakość służby zdrowia w Polsce. Dlatego opieramy się na informacji z podmiotów, tym się zajmujących. Powyższy materiał pochodzi ze Świata Przychodni (
swiatprzychodni.pl ).
Mamy nadzieję, że gdy minie okołowyborczy czas, bez względu na wyniki, kolejny rząd w kolejnych kadencjach będzie zdeterminowany, by skutecznie naprawiać tę sytuację. Bo to nie powinno podlegać żadnym sporom, to powinno być przedmiotem zgody i współpracy. Obyśmy zdrowi byli!
Redakcja 60plus.pl