Dystans, ostrożność i czujność również co do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniesz się ofiarą oszustwa. Niechaj to jednak chodzi w parze z Twoją życzliwością dla innych i otwartością na poznawanie świata.
Zanim otworzysz drzwi:
•
Spójrz przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
•
Jeśli nie znasz odwiedzającego – spytaj o cel jego wizyty, zapnij łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujesz się na otwarcie drzwi) oraz poproś o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej. Twoja ostrożność i nieufność nie zrazi uczciwej osoby. Dokumenty sprawdzaj uważnie.
•
W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji wiarygodność odwiedzającego.
•
Jeżeli gość staje się natarczywy, zadzwoń po policję lub zaalarmuj otoczenie. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał.
•
Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej aby towarzyszyli Tobie wtedy sąsiedzi.
DYSTANS, OSTROŻNOŚĆ I CZUJNOŚĆ RÓWNIEŻ CO DO PRZEKAZYWANYCH INFORMACJI SPOWODUJĄ, IŻ NIE STANIESZ SIĘ OFIARĄ OSZUSTA!
Będąc w domu przestrzegaj podstawowych zasad: - Nie przeprowadzaj żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami.
- Nie przechowuj w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy ani wartościowych przedmiotów, a zwłaszcza w tzw. typowych miejscach (szafki kuchenne, bieliźniarki, barek itp.).
- Jeżeli przechowujesz pieniądze w domu, to schowaj je w miejscu trudno dostępnym. Nie informuj nikogo, którego dnia otrzymujesz emeryturę lub rentę, ile masz oszczędności i gdzie je przechowujesz.
Jeśli jesteś poza domem: - Unikaj miejsc mało uczęszczanych, tzw. skrótów, szczególnie w porze wieczorowo – nocnej.
- Nie noś ze sobą dużych kwot pieniędzy – jeżeli już musisz, postaraj się, aby towarzyszył Tobie ktoś z rodziny bądź znajomych.
- Bądź uważny, kiedy wokół Ciebie nagle, bez powodu, zrobi się tłoczno – to często używana przez kieszonkowców metoda odwracania uwagi (stosowana w tramwajach, autobusach, sklepach).
- Gdybyś został zaatakowany – rób to, co każe Tobie napastnik, oddaj mu wszystkie przedmioty, których zażąda. Nie walcz z przestępcą.
- Najważniejsze, żebyś zachował to, co najcenniejsze – czyli Twoje zdrowie i życie.
PAMIĘTAJ!
ZAWSZE BĄDŹ OSOBĄ UWAŻNĄ, OSTROŻNĄ I PRZEWIDUJĄCĄ!- Nie izoluj się – nie trać więzi z rodziną i przyjaciółmi.
- Szukaj informacji (internet, prasa, radio, telewizja, instytucje gromadzące i przetwarzające informacje).
- Bądź otwarty na tzw. myślenie krytyczne. Nie chodzi tu o postawę „krytykanta”, któremu wszystko się nie podoba i który zawsze ma swoje zdanie. Chodzi tu raczej o postawę badacza, który poszukuje prawdy.
Komentarz redakcyjny:
Powyższe zasady i porady dotyczące bezpieczeństwa zaczerpnięte zostały z poradnika „Bezpieczne Życie Seniorów”. Warto je znać i stosować w życiu. Z drugiej strony sugerujemy, by patrzeć na życie poprzez „szersze okno”, czyli by nie widzieć w otaczającym nas świecie samych zagrożeń. Większość ludzi, z którymi przychodzi nam spotykać się na co dzień, są również życzliwi nam i uczciwi. Wystarczy się do nich uśmiechnąć, spojrzeć im w oczy, a odwzajemnią się nam tym samym. A w sytuacjach gdy odczuwamy jakiś niepokój związany z zagrożeniem oszustwem, nie bójmy się zwrócić do innych, z prośbą o wsparcie lub poradę.
Opracowanie redakcyjne portalu 60plus.pl na bazie materiałów „Bezpieczne Życie Seniorów”, KWP Poznań