Red. i Biblioteka Raczyńskich, 2018-01-12
Zaczynamy cykl artykułów nt. książek, zwykle tych nowych pojawiających się na rynku, ale i tych leżących już na półkach.
Tym razem polecamy ciekawą lekturę: "Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę" Hampton Sides. Wydawnictwo Czarne, Seria Amerykańska
2017. Miałem sen.W posadzkę balkonu wmurowano złoty krzyż. Powieszono tabliczkę z fragmentem z Księgi Rodzaju: “Oto nadchodzi ten, który miewa sny! Teraz zabijmy go i wrzućmy do którejkolwiek studni, a potem powiemy: dziki zwierz go pożarł. Zobaczymy, co będzie z jego snów!”
Martin Luther King, wizjoner, idealista i działacz społeczny
został zamordowany w Memphis 4 kwietnia 1968 roku. Zamach na jego życie przeprowadził człowiek o zawiłej tożsamości i trudnym życiorysie - rasista i recydywista przebrany za biznesmena.
Niewielu będzie wierzyć w opowieść o samotnym wilku.
Teorie spiskowe na temat zabójstwa zaczną powstawać, zanim umilknie echo wystrzału. Memphis już na zawsze będzie się kojarzyć z haniebnym mordem, pożarami i zamieszkami na ulicach, które wydarzyły się krótko potem. Następstwem będzie też największe w historii FBI śledztwo i zwieńczony sukcesem pościg za zbiegiem.
Wydaje się, że
Hampton Sides, wychowany w Memphis literat zajmujący się historią Ameryki (wspomnieć wystarczy tutaj książki: W królestwie lodu. Tragiczna wyprawa polarna USS Jeannette, Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu) był predestynowany do opowiedzenia tej historii. Zrekonstruował zamach na Martina Luthera Kinga oraz opowiedział o tym, jak 1500 agentów ścigało jednego człowieka-kameleona. Jego opowieść przynosi nam jednak o wiele więcej: autor tworzy portret psychologiczny mordercy i ofiary na tle politycznych i społecznych wydarzeń oraz raczy czytelnika klimatem lat 60. i 70. sugestywnie odmalowanym na kartach książki.
Ogromną zaletą lektury jest sposób opowiadania Historii - klarowny, choć pełen szczegółów, stopniowo budujący napięcie i trzymający czytelnika w szachu. Od tego fabularyzowanego reportażu (lub thrillera non-fiction) po prostu
nie sposób się oderwać. Książka Ogar piekielny... rezonuje również z tym, co rozpoznajemy współcześnie wokół siebie - falą protestów wobec nierówności społecznych i nadużyć władzy oraz walką o poszanowanie godności drugiego człowieka … .
Lekturę poleca - Michał Gustowski
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu