„Życie piękna katastrofa” - recenzja książki o ... niedziałaniu
Doktor Jon Kabat-Zinn, założyciel i kierownik Kliniki Łagodzenia Stresu w Ośrodku Medycznym Uniwersytetu Massachusetts, napisał książkę niezastąpioną – doskonałą lekturę na zbliżającą się wiosnę. W swoim Ośrodku Kabat – Zinn leczy ludzi z chronicznymi bólami i zaburzeniami za pomocą … uważności.
„Jedynie obserwuj tę chwilę, w żaden sposób nie próbując jej zmienić” zaleca doktor Zinn.
To przez medytację można uzdrowić ciało i ukoić duszę. Wiele tu pasjonujących zagadnień, ćwiczeń do zastosowania od zaraz.
Ta książka jest rodzajem kursu uważności dla każdego. Kluczem jest niedziałanie. Niedziałanie nawet wtedy, gdy pracujemy, gdy wykonujemy najważniejsze obowiązki, zadania w życiu.
Wyniki badań klinicznych potwierdzają, że proste praktyki wyciszania umysłu działają równie skutecznie jak środki przeciwbólowe.
Polecane przez Jona Kabata-Zinna ćwiczenia w ramach programu medytacji zajmują jedynie od 10 do 20 minut dziennie. Dzięki nim cierpienie zaczyna ustępować, a w jego miejsce pojawia się spokój, radość oraz współczucie wobec siebie i innych.
„Życie piękna katastrofa” to książka dla każdego, kto chce prowadzić zdrowe i pełne spokoju życie. Aktywność poprzez niedziałanie wydaje się we współczesnych czasach perspektywą odległą, a jednak pociąga i fascynuje.
Recenzja Hanny Frąckowiak -
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu
książki Jona Kabata-Zinna
pt.:”Życie piękna katastrofa”
Warszawa 2009, ss.592.