Red. JK, 2020-10-18
Jesień znów na dworze, co poskutkowało powrotem przeziębień i grypy. I to tej zwykłej, jakbyśmy mieli mało kłopotów z koronawirusem. A potem przedwiośnie, które także może sprzyjać tej chorobie.
Choć powszechnie wiadomo jak radzić sobie z grypą i w dzisiejszych czasach nie jest dla nas aż tak groźna jak kiedyś, nadal zbiera swoje "żniwo" i boimy się zarażenia wirusem grypy.
A jak już nas dopadnie, warto poradzić sobie z nią szybko i efektywnie.
Przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże w radzeniu sobie z tą uciążliwą chorobą. Powiecie Państwo, że o tym wszystkim już wiecie? Jasne. Ale warto to jeszcze raz sobie powtórzyć i ... stosować. Bo zdrowie jest najważniejsze.
Czym właściwie jest grypa?Grypa jest zaraźliwą chorobą układu oddechowego spowodowaną wirusem grypy, który atakuje ciało w górnych i dolnych drogach oddechowych. Jest wysoce zakaźna i lubi duże skupiska ludzi takie jak szkoły, biura, środki komunikacji, przychodnie, apteki, generalnie pomieszczenia zamknięte z dużym skupiskiem ludzi. Okres grypowy rozpoczyna się zwykle od listopada i trwa aż do końca marca. Podczas gdy przeziębienie można jedynie spowalniać i bywa głównie uciążliwe, grypa może nie pozwolić nam wstać z łóżka.
Osoby po 60-tce i osoby z przewlekłymi chorobami coraz częściej mogą mieć coraz większy problem z grypą. Może to nawet prowadzić do pobytu w szpitalu, a w skrajnych przypadkach choroba może okazać się śmiertelna. Ale ten stan jest łatwiejszy do uniknięcia, gdy podejmiesz odpowiednie kroki, które mogą zapewnić ci zdrowie w czasie sezonu grypowego.
Jak rozprzestrzenia się grypa?Grypa jest zakaźna - oznacza to, że rozprzestrzenia się od osoby do osoby, często w powietrzu. Możesz przekazać infekcję już nawet zanim poczujesz się źle. Możesz złapać grypę, gdy ktoś blisko Ciebie kaszle lub kicha. Lub jeśli dotkniesz jakiegoś wirusa, np. z telefonu czy klamki, a potem dotkniesz nosa lub ust. Wirus grypy może żyć na powierzchni przedmiotów, takich jak książka czy klamka przez wiele godzin.
Pamiętaj, aby często myć ręce, gdy jesteś w pobliżu kogoś, kto jest chory. Jeśli możesz, trzymaj się z dala od chorych. Pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się grypy wśród innych.
Czy można zapobiec chorobie?Szczepionka przeciwko grypieNajlepszym sposobem zapobiegania temu jest otrzymanie rocznej szczepionki przeciw grypie. Uzyskanie szczepionki to sprytny pomysł, który znacznie ograniczył występowanie zachorowań na całym świecie, a ich skuteczność została wielokrotnie potwierdzona w badaniach. Należy pamiętać, że wirusy grypy sezonowej zmieniają się co roku, więc starsze osoby dorosłe muszą uzyskać nową szczepionkę przeciw grypie najlepiej każdej jesieni.
Czy jest sens szczepić się przeciwko grypie o tej porze? Zdania lekarzy są podzielone ale przeważa pogląd, że odporność uzyskuje się już 7-14 dni po przyjęciu szczepionki, więc osoby czujące się zagrożone, mogą ją przyjąć. Warunkiem jest m.in. brak infekcji podczas szczepienia. Zainteresowanych odsyłamy po konsultację do lekarza rodzinnego.
Zdrowy styl życiaW przeciwdziałaniu warto dopomóc sobie również zdrowym stylem życia. Szczególnie w czasie zimy i na wiosnę
warto jeść dużo warzyw i owoców, oddychać świeżym powietrzem oraz dbać o poziom witamin w naszym organizmie. Poza tym
ubierać się odpowiednio do pogody oraz
unikać kontaktu z chorymi osobami. To jest tak proste i oczywiste, lecz często zaniedbywane.
Co jeśli już zachorujemy?Nie da się w 100% ochronić przed chorobą i jeżeli już zachorujemy musimy, podjąć jak najszybsze kroki w celu pokonania infekcji. Oto kilka mniej oczywistych porad w celu poradzenia sobie z chorobą.
- Wydmuchuj często i we właściwy sposób swój nos. Ważne jest, aby regularnie wydmuchiwać nos, zamiast, kolokwialnie mówiąc, zaciągać. Pamiętać należy jednak, by nie robić tego zbyt mocno. Zmiana ciśnienia może wywołać problem z jego regulacją w uchu środkowym, powodując ból. Używaj świeżych chusteczek do kolejnego wydmuchania nosa, nie gromadź zużytych chusteczek i wirusów razem z nimi.
- Warto często myć ręce po wydmuchaniu nosa. Dokładnie, ciepłą wodą i mydłem.
- Pamiętaj o właściwym nawodnieniu. Gorączka powoduje odwodnienie, dlatego ważne jest, aby pić więcej płynów niż zwykle. Pij gorące płyny, takie jak herbata lub ciepła woda z cytryną. Unikaj napojów zawierających kofeinę, alkoholu i napojów gazowanych. Wybierz płyny, które przywrócą twoje składniki odżywcze i minerały, a nie je wyczerpią.
- Wypoczywaj. Odpoczywanie, gdy po raz pierwszy pojawiają się symptomy grypy, pomaga twojemu ciału skierować swoją energię w kierunku walki immunologicznej. Ta bitwa obciąża ciało. Więc pomóż mu trochę kładąc się pod kocem. Nie warto iść w zaparte, twierdząc, że “i tak przejdzie”.
- Płukanie gardła może przynieść ulgę. Spróbuj łyżeczkę soli rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie płukać gardło cztery razy dziennie. Pamiętaj, że płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało.
- Weź gorący prysznic. Parujące prysznice nawilżają twoje przewody nosowe i relaksują. Jeśli masz zawroty głowy spowodowane grypą, usiądź, jeśli to możliwe.
- Śpij z dodatkową poduszką pod głową. Pomoże to w udrożnieniu przewodów nosowych. Jeśli kąt jest zbyt niewygodny, spróbuj umieścić poduszki pomiędzy materacem a sprężynami, aby utworzyć bardziej stopniowy spadek.
- I ostatnie ale nie najważniejsze - kontakt z lekarzem. Lekki stan okołogrypowy można samemu wyleżeć w łóżku, kurując się naturalnymi sposobami i powszechnie dostępnymi w aptece środkami. Jednakże w sytuacji wysokiej gorączki utrzymującej się przez kilka dni, znacznego osłabienia lub męczącego kaszlu, wskazany jest jednak kontakt z lekarzem. Chodzi o uniknięcie ryzyka odwodnienia, zapalenia płuc lub innych powikłań wynikających z grypy.
Po "wyjściu" z grypy należy zachowywać większą ostrożność, nie narażając się na powtórne zarażenie i zachorowanie. Organizm jest zwykle osłabiony i podatny na to. Warto przynajmniej przez kolejnych kilka dni częściej i dłużej wypoczywać, spożywać więcej napojów i witamin.
Często bagatelizujemy grypę, funkcjonując w ten sam sposób przez cały okres trwania choroby. W wieku 60plus jest to jednak szczególnie niewskazane. Słuchajmy naszego ciała i jeżeli uważa, że nie daje rady - posłuchajmy go i poświęćmy kilka dni na prawidłowe wyleczenie się z infekcji. Docenimy wszystkie działania gdy tylko wyzdrowiejmy. Jednak przede wszystkim - starajmy się nie zachorować. :)Życzymy Państwu zdrowia!Redakcja, JK