Dla wielu długo oczekiwane miesiące letnie przywodzą na myśl rodzinne pikniki, zimne napoje na ganku i leniwe popołudnia na plaży. Jednak wraz ze wzrostem temperatury, działania związane z upalną pogodą mogą zwiększyć ryzyko odwodnienia.
Brak wystarczającej ilości płynów, szczególnie gdy jesteśmy na zewnątrz, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Ale to osoby starsze są szczególnie narażone na odwodnienie.
Dlaczego osoby starsze są zagrożone?
Istnieje kilka powodów, dla których osoby starsze są bardziej podatne na zaburzenia równowagi płynów i elektrolitów. Wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność naszego organizmu do oszczędzania wody. Może to utrudnić przystosowanie się do zmiennych temperatur. Dodatkowo poczucie pragnienia zmniejsza się wraz z wiekiem. Do czasu, gdy ktoś poczuje pragnienie, płyny podstawowe mogą już być bardzo niskie.
Objawy odwodnienia
Należy pamiętać, że pragnienie nie jest zazwyczaj pomocnym wskaźnikiem, ponieważ osoba, która odczuwa pragnienie, może już być odwodniona. Początkowe objawy to takie jak:
- ból głowy,
- zaparcia,
- skurcze mięśni,
- suchość w jamie ustnej i języka,
- senność lub ospałość.
Kolor moczu jest kolejnym pomocnym wskaźnikiem i powinien być klarowny lub jasnożółty dla kogoś, kto jest właściwie nawodniony.
Jeśli poważne odwodnienie nie zostanie zaspokojone, może powodować także:
- drgawki z powodu braku równowagi elektrolitowej,
- zmniejszenia objętości krwi w organizmie,
- niewydolności nerek,
- udar cieplny,
- a nawet śpiączka lub śmierć.
Oznaki ciężkiego odwodnienia- Brak lub niewielkie oddawanie moczu
- Ciemny lub bursztynowy mocz
- Sucha skóra
- Drażliwość, zawroty głowy lub dezorientacja
- Niskie ciśnienie krwi
- Szybki oddech i bicie serca
- Słaby puls
- Zimne dłonie i stopy.
Zapobieganie odwodnieniuDla większości z nas picie dużej ilości płynów i spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości wody jest świetnym i wystarczającym sposobem na prawidłowe nawodnienie organizmu w cieplejszą pogodę. Większość dorosłych potrzebuje około
2 litrów płynu dziennie, ale ilość ta zwiększa się wraz z ciepłem i wilgotnością i może zmieniać się w zależności od różnych leków i warunków zdrowotnych.
Dobrą zasadą jest próba zrównoważenia przyjmowania płynów z wydajnością. Jeśli coraz częściej się pocimy lub oddajemy mocz, wówczas przyjmowanie płynów również powinno być częstsze. Pamiętaj, że możemy zostać odwodniony także w zimne dni.
Jakie są najlepsze płyny, aby zapobiec odwodnieniu?Prawdopodobnie głównym płynem, którym nie należy przejmować, jest alkohol, który wywiera określony wpływ moczopędny na ludzi. Wpływ kofeiny na odwodnienie jest wciąż bardzo dyskusyjne Technicznie kofeina jest słabym nawadniaczem, przez co kawa nie nawodni nas znakomicie.. Jednak rzeczywiste badania sugerują, że ludzie, którzy są przyzwyczajeni do picia kawy, nie odczuwają negatywnego działania. Najbezpieczniejszym podejściem jest picie napojów bezkofeinowych, ale jeśli szczególnie uwielbiamy poranną filiżankę można rozważyć przystosowanie jej do codziennej rutyny.
Powszechny mit, jakoby gorąca herbata sprawiała ulgę gorące dni również jest prawdą. Gorący napój może nas ochłodzić, ale tylko w określonych okolicznościach. Picie gorących napojów powoduje nieproporcjonalnie więcej potu. Oznacza to, że twoje ciało wydobywa o wiele więcej potu, niż powinno być to spowodowane wzrostem temperatury. Ta nadmierna reakcja może ochłodzić nas bardziej, jeśli pot może wyparować z twojego ciała.
Sposoby na lepszą przyswajalność płynów
Pamiętaj, że woda nie jest jedyną opcją. Jeśli nie możemy lub nie chcemy pić zwykłej wody, dostępnych jest wiele modyfikacji i alternatyw. Warto użyć polepszacze wody, wybierając wody smakowe (należy jednak uważać na ich skład, niektóre potrafią być paskudne), podając pół-wodę pół-soku lub wodę z owocami.
Warto rozważyć zarówno pikantne, jak i słodkie smaki. Ciepły bulion z kurczaka, wołowiny lub warzyw może stanowić kojące, pikantne źródło płynów i elektrolitów, które bardziej przypominają "posiłek", a mniej napój. Dla tych, którzy lubią słodycze, koktajle mleczne i owocowe mogą być bardziej kuszącą opcją, jako słodki nośnik płynów. Eksperymentowanie z różnymi temperaturami podawania może uatrakcyjnić napoje.
Jedzenie też dobrze nawadnia
Podczas gdy woda jest dla większości ludzi oczywistością, należy pamiętać, że napoje nie są jedynym źródłem płynów. Surowe owoce i warzywa mogą również mogą dostarczać wystarczającą ilość płynów. Na przykład mały talerz pokrojonych warzyw, takich jak paluszki selera, plasterki ogórka, pomidory i plasterki papryki podanej ze zdrowym dressingiem lub hummusem do zanurzenia może być przekąską wypełnioną pożywieniem i płynem. Skorzystaj z poniższej listy, aby dowiedzieć się jakie owoce i warzywa zawierają najwięcej wody.
Składnik - Procent wody
Ogórek - 96%
Pomidor - 94%
Arbuz - 92%
Papryka - 92%
Winogrono - 92%
Pomarańcz - 97%
Jabłko - 84%
Jagody - 85%.
Jeśli mamy awersję do owoców i warzyw, zwłaszcza gdy są one niegotowane, żywność o wysokiej zawartości wody, takich jak sałatki lub gazpacho może być złym podejściem. Zamiast tego możemy dodawać zdrowe składniki do żywności, z której już korzystamy. Spróbujmy dodać garść świeżych jagód do ukochanego jogurtu, płatków, deseru lub dodać plasterki pomidora i kilka liści sałaty do kanapek. Te mogą nie wydawać się znaczącymi dodatkami, ale każda odrobina dodaje się. Codzienne umieszczanie tych przedmiotów może pomóc zapobiec odwodnieniu bez znaczącej zmiany ilości płynów, którą pijemy.
W upalne lato najważniejsze jest, aby zawsze mieć przy sobie chociaż jedną butelkę wody. Nigdy nie wiadomo kiedy dopadnie nas pragnienie. Poza tym warto co jakiś czas wziąć łyk wody prewencyjnie. W ten sposób będziemy zawsze przygotowani, aby cieszyć się wszystkimi zaletami lata.
Skoro klimat się ociepla, a obecne lato jest tego gorącym (sic!) dowodem, nie pozostaje nam nic innego jak się do tego dostosować. Korzystając z jego uroków i broniąc się przed jego skutkami. A w tym wszystkim okazuje się że najważniejsza jest ... WODA.
Redakcja