Ból kolana - coraz więcej osób narzeka na taką dolegliwość, niezależnie od wieku. Może być spowodowany zarówno ostrym uszkodzeniem, przeciążeniem, jak również chorobami przewlekłymi, a w tym w postaci zwyrodnień. Utrudnia normalne funkcjonowanie, jak i to co jest zalecane dla podtrzymania sprawności, czyli praktykowanie ruchu i wysiłku fizycznego. Warto poznać przyczyny, by mieć także więcej wiedzy, w jakim kierunku może zmierzać leczenie bolącego kolana.
O przyczynach i objawach bólu kolana - opracowanie na podstawie artykułu autorstwa lekarza ortopedy z Rehasport Clinic w Poznaniu
Ból kolana – uszkodzenia ostre
Najczęściej dochodzi do nich w wyniku
urazu skrętnego kolana. Przeważnie
uszkodzone zostaje więzadło krzyżowe przednie, czyli jeden z głównych stabilizatorów kolana. Często problem dotyczy
uszkodzenia łąkotki – amortyzatora przenoszącego w kolanie obciążenia w trakcie ruchów. Dzieje się to podczas ruchów skrętnych kolana. Z kolei
uszkodzenie chrząstki stawowej towarzyszy dwóm wcześniejszym przypadkom. Bardzo często wymaga specjalistycznego leczenia, gdyż nie leczone prowadzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych.
W tej grupie mamy też złamania kości tworzących staw kolanowy. Przeważnie uraz ten wymaga leczenia operacyjnego, bo to warunkuje prawidłową funkcję kolana w przyszłości.
Ból kolana – przeciążenia
To urazy przewlekłe. Powstają wówczas, gdy mikrourazy nakładają się na siebie w dłuższym czasie, a w efekcie tego procesu powstaje duże uszkodzenie powodujące dolegliwości bólowe. Proces leczenia skupia się na odpowiedniej rehabilitacji i ewentualnie na podawaniu zastrzyków do kolana.
Zapalenie kaletki przedrzepkowej dotyczy okolicy znajdującej się z przodu rzepki, bezpośrednio pod skórą. Przewlekłe drażnienie tej okolicy, np. podczas wielu godzin klęczenia (choroba osób pracujących na kolanach) powoduje powstanie stanu zapalnego, powiększenie kaletki przedrzepkowej oraz rozwinięcie dolegliwości bólowych.
Ból kolana – zmiany zwyrodnienioweNajczęściej występuje pierwotna choroba zwyrodnieniowa, o nieznanej dotąd etiologii. Dotyka ona głównie osoby starsze, a polega na nieodwracalnym uszkodzeniu powierzchni stawowych (chrząstki stawowej). W początkowym etapie leczenie musi się skupić na odpowiednio dobranych ćwiczeniach, lekach doustnych, jak i podawanych dostawowo w formie zastrzyków. W zaawansowanych stadiach wymagane jest leczenie operacyjne w postaci endoprotezoplastyki.
Chorobą ogólnoustrojową i przewlekłą jest reumatoidolane zapalenie stawów. W tym przypadku autoimmunologiczna reakcja organizmu prowadzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawie. Jeszcze innym typem zmian zwyrodnieniowych jest zwyrodnienie pozapalne. Rozwija się ono jako skutek zakażenia bakteryjnego w stawie.
Ból kolana – inne problemy
To czwarta grupa problemów związanych z urazami kolana. Często pacjenci trafiają do naszej kliniki
ze zwichnięciem bocznym rzepki. Dotyczy to osób młodych, a polega na przemieszczeniu bocznym rzepki, powodującym silny ból. To choroba wieloczynnikowa, wymagająca odpowiedniego leczenia rehabilitacyjnego, ale często również operacyjnego.
Ból kolana z przodu, z tyłu, od wewnętrznej, zewnętrznej strony
Jeśli ból występuje po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kolana i towarzyszy temu uczucie przeskakiwania bądź blokowania, czyli niemożność pełnego wyprostowania lub zgięcia kolana, może to być połączone z uszkodzeniem łąkotki. Jest to wówczas uraz dość poważny, warto się odpowiednio wcześnie zgłosić do lekarza.
Bóle, które występują z przodu kolana i nasilają się po aktywności fizycznej bądź w trackie jej trwania, również mogą promieniować na zewnątrz. Często tożsame są z przeciążeniem kolana.
Bóle, które powstają z tyłu kolana, w ogromnej większości dotyczą torbieli dołu podkolanowego, czyli tzw. torbieli Bakera. W większości przypadków są połączone z uszkodzeniem, które znajduje się w środku kolana, a to stan, który wymaga od lekarza podjęcia czy przeprowadzenia dokładnej diagnostyki kolana i leczenia tejże patologii.
Ból kolana – kiedy zgłosić się do lekarza?
To najważniejsze pytanie. Warto zrobić to wówczas, gdy:
- dolegliwości bólowe w kolanie uniemożliwiają chodzenie bądź stanie
- jest ocieplone, powiększone, żywobolesne w dotyku
- nie można w pełni ruszać kolanem, jest zablokowane
- w czasie chodzenia lub uprawiania aktywności fizycznej czujesz luz w kolanie, jakby chciało ono uciekać.
W czasie wizyty lekarskiej, po odpowiednim zbadaniu przez ortopedę, wymagane jest czasem wykonanie dodatkowych badań w postaci: zdjęcia rtg, badania USG bądź rezonansu magnetycznego (MR). Po postawieniu odpowiedniej diagnozy lekarz zaleci sposób leczenia.
Opracowanie nt. artykułu dr Pawła Bąkowskiego, ortopedy Rehasport Clinic.
Cały artykuł "Ból kolana", łącznie z ciekawymi filmikami, znajdziecie Państwo pod tym LINKIEM.
Portal www.60plus.pl dziękuje za podzielenie się wiedzą REHASPORT CLINIC.
Inne informacje nt. działalności leczniczej i rehabilitacyjnej REHASPORT CLINIC znajdziecie na stronie:
https://www.rehasport.pl/