Jak co roku wraca dylemat: KTO i CZY W OGÓLE ma prawo do darmowych szczepień przeciw grypie? Gdzie się zgłosić, jeśli chcę się zaszczepić? Czy lepiej pójść najpierw do apteki, tam zakupić sobie szczepionkę i z nią powędrować do lekarza rodzinnego, czy może od razu zgłosić się do najbliższej przychodni POZ? Czy szczepienia są wykonywane „od ręki”, czy trzeba się na nie umawiać z wyprzedzeniem? Specjalnie dla naszych czytelników rozwiewamy wszystkie MITY i przedstawiamy FAKTY związane ze szczepieniem przeciw grypie w sezonie 2021/2022.
MITY:
1) Seniorzy muszą płacić za szczepienia - na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 (Dz. U. poz. 1581 z późn. zm.)., prawo do bezpłatnych szczepień mają osoby urodzone nie później niż w 1946 roku. Tak więc jeżeli masz 75 I WIĘCEJ lat, przysługuje ci zupełnie darmowa szczepionka, za którą nie musisz płacić ANI GROSZA!
2)
Najpierw trzeba pójść do apteki, żeby wykupić sobie szczepionkę – NIE! Jeśli przysługuje ci prawo do bezpłatnych szczepień, możesz od razu zgłosić się do jednego z punktów szczepień i umówić się na dogodny termin. Przed szczepieniem musisz tylko wypełnić oświadczenie i porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do zabiegu. WAŻNE: lista placówek z całej Polski, w których możesz wykonać bezpłatne szczepienie, dostępna jest pod linkiem:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype .
3) Nie można jednocześnie zaszczepić się przeciw covid-19 i przeciw grypie – nieprawda! Szczepienia te można wykonywać jednocześnie, a szczepienie przeciw grypie może być zrealizowane zarówno z pierwszą, jak i kolejnymi dawkami szczepionek przeciw COVID-191. Także umawiając się na jedno z tych szczepień, zapytaj swojego lekarza o możliwość połączenia go z drugim!
FAKTY:
1)
Żeby zaszczepić się przeciw grypie, nie potrzeba skierowania od lekarza – osoby powyżej 27 roku życia lub grupy ujęte w rozporządzeniu MZ, które są uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie, nie muszą otrzymać skierowania od lekarza na szczepienie i umawiać się na wizytę w przychodni. Wystarczy zgłosić się bezpośrednio do jednego z punktów, gdzie wykonywane są darmowe szczepienia. Ich lista dostępna jest na stronie:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.
2) Na szczepienie przeciw grypie lepiej nie zgłaszać się z katarem lub kaszlem - warto pamiętać, że na szczepienie osoba powinna zgłosić się zdrowa, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Jeśli czujesz, że coś ci dolega – zostań w domu dla bezpieczeństwa swojego i innych!
3)
Komu jeszcze oprócz seniorów przysługują darmowe szczepienia przeciw grypie – w sezonie 2021/2022 do bezpłatnych szczepień przeciw grypie uprawnione są dodatkowo takie grupy jak m. in. personel medyczny, farmaceuci, służby mundurowe, nauczyciele, pracownicy opieki społecznej oraz pensjonariusze DPS-ów.
-----------------------------------
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Program od ponad 8 lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne na rzecz budowania świadomości zagrożeń wynikających z tej choroby, jak i podniesienia poziomu wyszczepialności przeciw grypie, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym społeczeństwie. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. Więcej informacji na stronie
www.opzg.pl