Zaparcia występują wtedy, gdy treść jelitowa zbyt długo pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego, a pacjent nie może się wypróżnić. Dolegliwość ta jest powodem dyskomfortu, dlatego warto zdecydować się na odpowiednie leczenie. W jaki sposób zatem pozbyć się niechcianych zaparć? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Czym są zaparcia?
Osoba zdrowa powinna oddawać stolec raz lub ewentualnie dwa razy dziennie. Za prawidłowe wypróżnianie się uznaje się również chodzenie do toalety przynajmniej trzy razy w tygodniu, jeśli oczywiście stolec ma prawidłową konsystencję oraz barwę. Stolec, który jest natomiast oddawany nieco rzadziej, może mieć silniejszą oraz bardziej przykrą woń, ponieważ wskutek jego dłuższego zalegania w jelitach, dochodzi do nasilenia się procesów fermentacyjno-gnilnych.
Podstawowym objawem zaparć jest rzadkie wypróżnianie się, do którego dochodzi raz na tydzień lub dwa. Pacjenci skarżą się również na nieprzyjemny ból. Stolec natomiast określany jest jako suchy i zbity, symptomom tym może towarzyszyć uczucie niepełnego wypróżnienia.
Co jest przyczyną zaparć?
Zaparcia mogą zostać spowodowane przez wiele czynników. Do najpopularniejszych można zaliczyć:
- picie zbyt małej ilości wody - należy pamiętać o stałym nawadnianiu,
- spożywanie zbyt małej ilości błonnika,
- odwlekanie pójścia do toalety, pomimo odczuwania takiej potrzeby,
- stres,
- zaburzenia lękowe,
- zmiana otoczenia, miejsca zamieszkania.
Warto wspomnieć, że
zaparcia mogą być również objawem poważniejszych chorób. Zwykle towarzyszą również cukrzycy, endometriozie, niedoczynności tarczycy, przepuklinie, niektórym nowotworom.
Zaparcia mogą dotyczyć osób w każdym wieku, choć dużo częściej dotykają kobiet. Wynika to zwykle zarówno ze zmian anatomicznych, jak i hormonalnych.
W jaki sposób leczyć zaparcia?
Na leczenie zaparć warto zdecydować się jak najszybciej, aby przywrócić prawidłowy rytm wypróżnień. Przede wszystkim należy zacząć od zmiany diety. Dobrze jest spożywać nieco więcej potraw bogatych w naturalny błonnik. Ponadto, należy zwiększyć ilość wypijanej wody, a także włączyć do codziennego trybu życia aktywność fizyczną. Co więcej, należy również zadbać o prawidłowy rytm wypróżnień, czyli iść do toalety wtedy, gdy odczuwa się taką potrzebę.
Sprawdzone preparaty na zaparcia - gdzie kupić?Jeśli domowe sposoby zawiodą, warto sięgnąć po sprawdzone
leki na zaparcia, które uaktywnią nieco rozleniwione jelito, ułatwiając tym samym wypróżnienie. Szukając odpowiednich preparatów, warto zdecydować się na zakupy w sprawdzonym punkcie. Szczególnie polecamy produkty ziołowe, które można dostać w
aptece WAWA. Świetnie wspomagają perystaltykę jelit i pomagają uregulować wypróżnienia.
O zaparciach można mówić wtedy, gdy treść jelitowa zbyt długo przebywa w obrębie przewodu pokarmowego, a pacjent ma trudności z prawidłowym i regularnym wypróżnianiem się. Warto pamiętać, że do toalety należy chodzić cyklicznie, raz dziennie lub przynajmniej trzy razy w tygodniu. Aby pozbyć się tej przykrej dolegliwości, dobrze jest wzbogacić swoją dietę o potrawy bogate w błonnik, a także pić dużo wody. Gdy naturalne sposoby zawiodą, warto zażyć odpowiednie leki na zaparcia. Szczególnie polecamy zakupy w sprawdzonej, internetowej aptece WAWA.