Transport sanitarny – co to takiego?
Transport sanitarny to, najprościej mówiąc, profesjonalny przewóz osób, które z uwagi na stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie skorzystać z transportu zbiorowego. Z uwagi na poważną chorobę muszą pokonywać odległości z asystą pielęgniarki lub ratownika medycznego w specjalnie przystosowanym do tego celu pojeździe. Opcje transportu sanitarnego obejmują przewóz lądowy, wodny i powietrzny.
Jakie są rodzaje pojazdów do przewodu medycznego?
Możliwość lub konieczność korzystania z danego pojazdu jest zdeterminowana konkretną sytuacją zdrowotną. Pojazdy, które należą do poszczególnych szpitali są oznaczane poszczególnymi literami.
„S” (tak zwana eska) stanowi odpowiednik dawnej „R”. Jej przeznaczeniem jest wyjazd do pacjentów z zagrożeniem życia, zakwalifikowany na etapie rozmowy z dyspozytorem. Na jej pokładzie musi znajdować się przynajmniej jeden lekarz. Wyposażenie znajdujące się wewnątrz jest najbardziej specjalistyczne ze wszystkich pojazdów i pozwala na podtrzymywanie funkcji życiowych.
Karetka z oznaczeniem „P” ma podstawowe wyposażenie, sprawdzające się w sytuacjach takich jak: urazy, zachorowania czy wypadki. Nie jest też w niej obowiązkowa obecność lekarza – zazwyczaj załogę stanowią ratownicy i pielęgniarki.
Karetka „N” jest przystosowana do udzielania pomocy i transportu noworodków i niemowląt do 1. roku życia. Wyposażenie pozwala na przeprowadzenie procedury reanimacyjnej.
Karetka „T” jest ściśle przygotowana do transportu zarówno pacjentów, jak i materiałów biologicznych, w tym krwi i narządów do przeszczepów. W przypadku potrzeby nadzoru nad osobą chorą na pokładzie może znajdować się lekarz. Istnieje jednak duża lista wykluczeń, które nie pozwalają osobom potrzebującym na skorzystanie z karetki „T” w wielu okolicznościach. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie przewiduje transportu chorego (którego stan jest stabilny, lecz nie może się on samodzielnie poruszać) z placówki medycznej do domu. Wykluczenia obejmują też przewóz pacjenta z domu na szczegółowe badania czy też na pobranie krwi. Ponadto chory ubezpieczony nie może liczyć na przewiezienie do centrum rehabilitacji i z powrotem. Odpowiedzią na te i wiele innych potrzeb jest prywatny transport sanitarny.
Transport sanitarny – wymogi, jakie spełniają karetki Salve
Karetki przeznaczone do transportu osób chorych muszą spełniać szereg międzynarodowych standardów. Specjalistyczna flota oferowana przez Salve ma pozytywną opinię Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łodzi oraz zezwolenie na użycie sygnałów świetlno – dźwiękowych wydane przez Ministra MSWiA. Więcej na ten temat można dowiedzieć się, wchodząc na stronę internetową
https://salve.pl/salve/prywatny-transport-medyczny/.
Na co mogą liczyć chorzy korzystający z prywatnego transportu sanitarnego?
Profesjonalny transport medyczny gwarantuje wiele korzyści, w tym bezpieczny i komfortowy przewóz osób, które tego potrzebują. Pacjent za każdym razem jest wniesiony i zniesiony, z zachowaniem optymalnej dla niego pozycji. Na pokładzie karetki znajduje się przestrzeń przystosowana do przewozu wózka inwalidzkiego oraz bagażu podręcznego. Wyposażenie ambulansu składa się, między innymi, z instalacji tlenowej oraz butli transportowej (na życzenie pacjenta). Na pokładzie karetki choremu może towarzyszyć osoba bliska. Dużą zaletą jest także pierwszeństwo pacjenta transportu medycznego w kolejce do przychodni specjalistycznej czy na badaniach. Załoga karetki zadba o przyspieszenie formalności, odbiór recept, skierowań oraz zapisanie pacjenta na kolejną wizytę. Doświadczona kadra realizuje przewozy pacjentów do poradni specjalistycznej, do i ze szpitala, na badania, zabiegi i dializy, jak też na zajęcia rehabilitacyjne.
Transport sanitarny – cennik
Transport sanitarny w asyście ratownika medycznego oferowany przez Salve jest wyceniany w zależności od obszaru działania. Na terenie Łodzi przewóz w jedną stronę zgodnie z cennikiem obowiązującym od 1 lutego 2023 roku wynosi 280 zł. W usługę wliczona jest tlenoterapia. W przypadku zgłoszenia na terenie Łodzi transport w dwie strony z czekaniem kwota wynosi 350 zł. Tlenoterapia odbywa się w ramach zlecenia. Warto dodać, że pierwszy kwadrans opieki sprawowanej nad pacjentem w trakcie czekania (po dojechaniu pod wskazany adres) jest gratis. Stali pacjenci mogą liczyć na atrakcyjne rabaty.