1. Jakie są zalecenia do wykonania badania EEG?
2. Dlaczego trzeba zdecydować się na badanie EEG głowy?
Osoby, które interesują się swoim zdrowiem, doskonale wiedzą, jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób. O zdrowie trzeba troszczyć się przez całe życie, przy czym osoby w wieku senioralnym są narażone przykładowo na zespoły otępienne. Nie objawiają się one z dnia na dzień. Rozwijają się latami, dlatego trzeba co jakiś czas zapisać się na
badanie EEG. Ponieważ jest to nieinwazyjne badanie, to nie trzeba się nim w ogóle stresować. Na głowie pacjenta umieszczane są specjalne elektrody. Trzeba podkreślić, że lakier i żel do włosów mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy zapis EEG. Wynik badania EEG wykaże, czy w organizmie są już choroby neurodegeneracyjne. Jest to badanie polecane nie tylko dla osób w wieku 60 plus. Badanie najczęściej trwa około 45 minut.
Jakie są zalecenia do wykonania badania EEG?
Na badanie EEG powinny wybrać się osoby, które narzekają na nawracające omdlenia, cierpią na silne bóle głowy, mają napady padaczkowe, mają zaburzenia świadomości, mają zaburzenia snu lub są po urazie mózgowo — czaszkowym. Badanie może stwierdzić, czy doszło do zatrucia neurotoksynami lub do śmierci mózgu. To badanie jest bardzo często zlecane przez lekarzy neurologów i psychiatrów do zidentyfikowania zaburzeń neurologicznych.
Dlaczego trzeba zdecydować się na badanie EEG głowy?
W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o ryzyku zachorowania na demencje. Okazuje się, że na zespoły otępienne cierpi wiele osób w starszym wieku. Chodzi o późną starość, ale choroba może dawać już wcześniej objawy. Jeśli jest ryzyko wystąpienia takich schorzeń, to w wieku 60 lat można jeszcze wprowadzić zmiany w stylu życia i w diecie, które pozwolą się cieszyć dobrym zdrowiem przez długie lata. Przykładowo Choroba Alzheimera stanowi blisko 65% przypadków wszystkich otępień. Utrata pamięci i zmiany w zachowaniu to tragedia nie tylko dla samego pacjenta, ale i dla jego najbliższej rodziny. Niepokojące powinny być między innymi zaniki pamięci, problemy z koncentracją i zmiany nastroju.