Zima szaleje na całego - mroźne poranki i chłodne noce nie sprzyjają spacerom i aktywnościom fizycznym. Dodatkowo niedobór witaminy D przyczynia się do spadku energii, słynnej “jesiennej chandry” i poczucia, że wyjątkowo na nic nie mamy ochoty…
Te nieprzyjemne ”gratisy”, które przynosi nam zima, można nieco zminimalizować. Rosnąca samoświadomość, rozwój medycyny i technologii, a także otwartość na testowanie nowych rzeczy przyczyniło się do powstawania gadżetów, które umilają nam te chłodne tygodnie. Wiele z nich docenią zwłaszcza osoby starsze, które wyjątkowo dotkliwie odczuwają efekty zimowej aury.
Najczęstsze zimowe dolegliwości
Zanim jednak przejdziemy do gadżetów i jesiennych umilaczy, parę słów o zagrożeniach i niebezpieczeństwach, wynikających z nieco kapryśnej, zimowej pogody.
Pierwszym z nich jest oczywiście grypa, która jest zbiorem dolegliwości, wynikających z przemieszczającego się wirusa. Ten najczęściej atakuje układ oddechowy, przenosząc się drogą kropelkową (np. podczas kichania). Grypa, zwłaszcza dla osób starszych, może być niezwykle niebezpieczna - nieodpowiednio leczone objawy przekształcić się mogą w zapalenie płuc lub zapalenie mięśnia sercowego. Wśród podstawowych objawów grypy (które też pozwalają odróżnić ją od przeziębienia) jest wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni. Gorączce towarzyszy szereg innych objawów - ból głowy, mięśni, katar, kaszel i ból gardła.
Drugim zagrożeniem są rotawirusy, które zaliczane są do grupy sapowirusów. To one wywołują ostre biegunki, zapalenie żołądka i jelit.
Astma, której objawy nasilają się na skutek zanieczyszczonego powietrza, jest trzecim zagrożeniem. Obecnie w Polsce występują wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz zawieszone w powietrzu pyły. To ta mieszanka jest głównym zagrożeniem dla osób, które mają problemy z układem oddechowym (np. poprzez zmniejszoną jego wydolność).
Czwartym, zimowym problemem, są problemy skórne. Te wynikają głównie z suchego powietrza i centralnego ogrzewania. Z atopowym zapaleniem skóry oraz niewystarczającym nawilżeniem zmagają się osoby starsze, których naskórek jest cieńszy i wykazuje się niewłaściwym pH (na skutek tego senior traci odporność na czynniki zewnętrzne, zwiększając potencjał do pojawienia się podrażnień oraz stanów zapalnych skóry).
Na pomoc - gadżety!
- Na szczęście producenci odpowiadają regularne na potrzeby konsumentów, uwzględniając także dolegliwości osób starszych. Najbardziej uniwersalne gadżety umilają nam zimowe wieczory, dlatego warto zaopatrzyć się w nie zanim dopadnie nas jesienna chandra. Oczywistym gadżetem, który przyda nam się przez cały rok jest… właściwa suplementacja. Badania wykazały, że największym wrogiem Polaków jest... nasze położenie geograficzne, na skutek którego 90% z nas cierpi na niedobór witaminy D. Co więcej - u większości Polaków nawet w słoneczne miesiące produkcja witaminy D3 w skórze nie zachodzi w wystarczającym stopniu. Jej niedobór jest niezwykle niebezpieczny - witamina D obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów i poprawia nasze samopoczucie. Deficyt owej witaminy może także powodować ogrom dolegliwości - między innymi problemy ze snem, zmęczenie, bóle stawów, skurcze mięśni, trudności z koncentracją i bóle głowy. Suplementuj więc witaminę jeszcze przed zimą - pomóc ci w tym mogą kalendarze, alarmy przypominające o konieczności zażywania suplementów i pudełka na leki.
- W przypadku bólu reumatycznego i problemów krążeniowych sprawdzą się ciepłe kąpiele, herbaty ziołowe, masaże pobudzające, koce (w tym elektryczne https://www.pomocedlaseniora.pl/1294-koce-elektryczne) i poduszki https://www.pomocedlaseniora.pl/1295-poduszki-rozgrzewajace.
- Zażywaj witaminę C, która znajduje się w np. natce pietruszki lub kalafiorze. To dzięki niej uszczelnisz żyły, które wpływają pozytywnie na cały układ krążenia, zapobiegając tym samym chorobom sercowo-naczyniowym.
- Wybierz maski antysmogowe, które posiadają filtr i zatrzymują ponad 90% szkodliwych substancji i pyłów.