Choć w nowoczesnym budownictwie unika się już montowania kuchenek gazowych, głównie ze względów bezpieczeństwa, to ten rodzaj paliwa ciągle używany jest m.in. w systemach ogrzewania. Sam gaz (zarówno ten ziemny, jak i propan-butan z butli) jest co prawda wonny, ale tylko dzięki za sprawą specjalnych dodatków zapachowych. W przypadku nocnych awarii – nawet drobna nieszczelność instalacji może doprowadzić – domownicy narażeni są na duże niebezpieczeństwo, a zniwelować ryzyko pomaga czujnik gazu. Jego montaż jest niezwykle prosty, a wysyłane przez niego sygnał akustyczny i wizualny ostrzega o podwyższonym stężeniu tej substancji. Sprawdź, co warto wiedzieć o czujniku gazu i w jakich sytuacjach warto się na niego zdecydować?
Czujnik gazu – kiedy warto zdecydować się na jego montaż?
Budując i projektując nowe kuchnie odchodzi się od tradycyjnych kuchenek gazowych – zarówno tych zasilanych gazem ziemnym z instalacji miejskiej, jak i mieszanką propan-butan stosowanych w butlach. Robi się to głównie ze względów bezpieczeństwa, ponieważ wycieki omawianej substancji mogą doprowadzić do eksplozji lub znaczącą odbiją się na zdrowiu domowników. Co jednak z domami wielorodzinnymi na wsiach czy z niemodernizowanymi od lat kuchniami w starej zabudowie? W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się montaż czujnika gazu, który ostrzega o podwyższonym stężeniu tego paliwa w otoczeniu.
Urządzenie można zamontować w wybranym przez domowników pomieszczeniu i może być zasilane bateriami lub napięciem 230 V pochodzącym z gniazdka. Czujnik gazu świetnie sprawdzi się również w budynkach ogrzewanych tym paliwem – nawet regularnie sprawdzana instalacja może być narażone na powstanie drobnych nieszczelności, które w dłuższej perspektywie czasu zwiększają ryzyko wybuchu. Do wycieku może dojść nocą, dlatego wysyłany przez czujnik sygnał dźwiękowy i wizualny ostrzeże domowników o możliwym niebezpieczeństwie.
Jak działa czujnik gazu i na co zwrócić uwagę podczas doboru?Gdy dojdzie do podwyższenia stężenia gazu (od 10 do 15% LEL – z ang. Lower Explosive Limit), uruchamiają się wspomniane wcześniej sygnały alarmowe informujące o możliwym wycieku. Wszystko to dzięki zamontowanemu wewnątrz półprzewodnikowi (np. dwutlenek cyny), który wchodzi w reakcję z gazem znajdującym się w powietrzu, co wyzwala działanie urządzenia.
Przy okazji dobru takiego czujnika dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, a jedną z nich jest rodzaj zastosowanego zasilania. O ile rozbudowane czujniki ze sterowaniem ekranowym są wygodną opcją, to ich montaż bywa skomplikowany i przeznaczony jest głównie do nowo powstających domów. W już istniejących budynkach lepiej sprawdzą się prostsze urządzenia, które można wygodnie podłączyć do gniazdka. Takim czujnikiem gazu jest CGZ-01, który znaleźć można na
zamel.com.
Funkcje czujnika gazu – czym powinno cechować się dobre urządzenie?Oprócz kwestii zasilania dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czym cechuje się konkretny model. W wielu urządzeniach zastosowano bowiem kilka przydatnych funkcji, jak choćby “test” (sprawdzenie poprawności urządzenia) czy możliwość łatwego wyłączenia alarmu bez konieczności odłączania zasilania. Podobne funkcje powinien mieć również czujnik czadu, o czym więcej można przeczytać w artykule –
Czujnik gazu i czadu: jak poprawnie zabezpieczyć dom?