Osiągnięcie wieku emerytalnego nie dla wszystkich oznacza koniec zawodowej aktywności. Przypomnijmy, że w Polsce emerytura przysługuje kobietom po ukończeniu 60. roku życia i mężczyznom po 65. roku życia, o ile przepracowali oni co najmniej 25 lat. Wiele osób kontynuuje pracę u poprzedniego pracodawcy, zdarzają się jednak także sytuacje, w których nie jest to dobre rozwiązanie, np. ze względu na zbyt duże obciążenie obowiązkami, trudne warunki pracy czy po prostu chęć zmian i zrobienia w życiu czegoś innego. Wiek może wydawać się dużą przeszkodą w poszukiwaniu pracy dla seniora, warto jednak podejść do tego zadania z otwartą głową i pozytywnym nastawieniem. W końcu 60-latek z wieloletnim doświadczeniem zawodowym ma pracodawcom bardzo wiele do zaoferowania. Podpowiadamy, gdzie znaleźć oferty pracy dla ludzi po 60. roku życia i czym można się zająć, będąc na emeryturze.
Oferty pracy dla osób po 60. roku życia – gdzie szukać?Gdzie powinni zajrzeć kandydaci mający
60 lat i bez pracy niewyobrażający sobie życia? Przede wszystkim warto skupić się na poszukiwaniu pracodawcy w internecie. Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej wśród czytelników portalu 60plus.pl, ponad połowa z nich spędza w internecie 2-3 godziny dziennie. Najczęściej komunikują się z rodziną i znajomymi oraz odwiedzają media społecznościowe. Osoby, które potrafią w stopniu podstawowym korzystać z internetu, bez problemu znajdą dla siebie propozycje zatrudnienia. Aktualne
oferty pracy w różnych branżach udostępnia portal praca.pl. Można je wygodnie filtrować, wybierając np. konkretne stanowisko, miasto albo obszar zawodowy.
Szukając zatrudnienia, warto też postawić na własne relacje – te zawodowe i osobiste. Być może ktoś z rodziny czy znajomych słyszał o
ofercie pracy dla 60+. Taką drogą łatwo znaleźć zlecenia, np. przy opiece nad dziećmi, pomocy w domu, stróżowaniu, udzielaniu korepetycji itd. – w zależności od umiejętności i chęci poszukującego pracy.
Zatrudnienie po 60. roku życia – czy trudno znaleźć pracę?Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy trudno znaleźć zatrudnienie, mając 60 i więcej lat. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że przedsiębiorcy, którzy myślą przyszłościowo i chcą rozwijać swój biznes, już teraz zauważają ogromny potencjał starszego pokolenia. Organizowane są nawet rekrutacje kierowane bezpośrednio do tak zwanego pokolenia silver, czyli osób po pięćdziesiątce. Coraz częściej stosuje się także koncepcję diversity & inclusion management, czyli zarządzanie różnorodnością w firmie. Chodzi tu także o budowanie zespołów zróżnicowanych pod względem wieku, gdzie młodzi i bardziej doświadczeni pracownicy uzupełniają się i współpracują.
Trudno też pominąć aspekt demograficzny – polskie społeczeństwo się starzeje i w wielu zawodach widać braki kadrowe. Nowe pokolenie nie jest zainteresowane licznymi profesjami, co powoduje trudności w rekrutowaniu pracowników. W związku z tym pojawiają się liczne
oferty pracy dla 60+. Zgodnie z prognozami demograficznymi dla Polski udział osób po sześćdziesiątce w ogóle społeczeństwa będzie się zwiększał, w 2030 r. osiągnie poziom 29%, a w 2050 nawet 40%. To bardzo poważne wyzwanie dla rynku pracy! Warto więc na poszukiwanie nowego zajęcia na jesień życia spojrzeć z optymizmem.
Jakie są atuty pracownika z wieloletnim doświadczeniem zawodowym? To przede wszystkim – poza zależnymi od wykonywanego zawodu kompetencjami twardymi – opanowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Osoba, która uczestniczyła w bardzo wielu różnych sytuacjach, potrafi szybko podejmować decyzje i bierze za nią odpowiedzialność. Nie należy więc patrzeć na możliwości zawodowe seniorów wyłącznie przez pryzmat wieku, obniżającej się sprawności fizycznej i stereotypów, mówiących o tym, że
osoby po 60. nie uczą się nowych rzeczy, żyją w innych realiach.
Szukając pracy, trzeba być otwartym na ludzi, z
większanie kompetencji np. nauczenie się obsługi programów komputerowych.
Praca 60+, co robić na emeryturze? Wielu współczesnych emerytów całą swoją karierę przepracowało w jednej, dwóch firmach. Chcąc wprowadzić w swoim zawodowym życiu zmiany, trzeba na początek zadać sobie kilka pytań:
- Czy chcę pracować na pełny etat, czy dorywczo?
- Czy mogą i chcę wykorzystać dotychczasowe kompetencje i szukać podobnej pracy, czy wolę wybrać zupełnie inne zajęcie, być może przekuć pasję w zarobkowanie?
- Ile godzin tygodniowo chcę poświęcić na pracę?
- Jaki rodzaj umowy sprawdzi się najlepiej w mojej sytuacji?
Jeśli chodzi o dorywcze zajęcia, dobrze jest wybrać coś, co będzie dawać satysfakcję. Osoby kochające kuchnię,
gotowanie dla rodziny czy cukiernictwo mogą pomyśleć o przyjmowaniu zleceń na catering, pieczeniu tortów i ciast, lepieniu pierogów na zamówienie itd.
Dość łatwo może być znaleźć
pracę jako opiekunka do dzieci czy pomoc domowa – to sposób, aby dorobić sobie w małym wymiarze czasu pracy. Dużą popularnością nieustannie cieszą się również
usługi remontowe, drobne naprawy. Warto reklamować działalność złotej rączki w najbliższym sąsiedztwie.
Kolejny pomysł na dorobienie do emerytury to
sprzedaż rękodzieła. Dziergane czapki i szaliki, biżuteria, świąteczne ozdoby oraz dekoracje czy oryginalne, ręcznie robione ceramiczne naczynia są i zawsze będą w cenie.
Warto też pomyśleć o wykorzystaniu na emeryturze swojego zawodowego doświadczenia i zdobywanej przez lata wiedzy. Świadczenie usług doradczych, przyjmowanie zleceń od firm, przygotowywanie poradników albo udzielanie korepetycji pozwolą na długo pozostać w intelektualnej formie.