Sezon sałatkowy w pełni. Tym razem 3 przepisy z wykorzystaniem tego co smakosze sezonowych produktów lubią najbardziej (a przynajmniej znaczna część z nich) czyli pomidorów. Choć nie tylko. Bo pełnię smaku uzyskujemy w połączeniu pomidora z innymi składnikami - warzywami, owocami, przyprawami, chlebem czy mięsem. Warto jeść pomidory, bo zawierają likopen. To organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwutleniającym. Najwięcej likopenu mają pomarańczowe i czerwone warzywa, a pomidory są jego głównym źródłem. Jedzenie pomidorów także wyraźnie zmniejsza ryzyko zawału.
Sałatka caprese
Ta klasyczna włoska sałatka jest pozycją obowiązkową, gdy pomidory są ogólnodostępne i tanie. Tylko odrobina oliwy z oliwek i octu balsamicznego oraz słodka, pieprzowa bazylia podkreślają ich naturalny smak. Z dojrzałymi, soczystymi pomidorami, świeżą mozzarellą i bazylią, ta sałatka dostarcza niesamowitych doznań.
Składniki:
- Kilka pokrojonych pomidorów
- 20 dkg świeżego sera mozzarella, pokrojonego w cienkie plasterki
- 3 łyżki grubo posiekanej świeżej bazylii
- Sól i pieprz do smaku
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżka octu balsamicznego.
Wskazówki:
W płytkiej misce lub talerzu ułóż pomidory, mozzarellę i bazylię, dopraw solą i pieprzem do smaku. Posmaruj oliwą i octem balsamicznym. Podawaj natychmiast. Doskonała jako przegryzka między innymi daniami lub do orzeźwiających napojów.
Włoska sałatka z pomidorów i chlebaTo wersja klasycznej toskańskiej sałatki znanej jako panzanella, z selerem wrzuconym dla odrobiny chrupania i skórki z cytryny i miętą dla odświeżającego uczucia.
Powszechne jest zwilżanie chleba wodą przed dodaniem go do sałatki, ale w zależności od tego, jak nieświeży jest chleb i jak soczyste są pomidory, czasami nie jest to konieczne.
Uwagi:
Jeśli nie masz nieświeżego chleba, możesz "oszukiwać" i piec kromki w piecu o temperaturze 250 stopni, obracając raz lub dwa razy, aż do wyschnięcia, ale nie zbrązowienia.
Składniki:
- około 1 kg pomidorów, posiekane
- 3 łodygi selera, pokrojone na pół lub w plastry
- pół małej czerwonej cebuli, drobno posiekanej1 duży czosnek
- starta skórka cytryny2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki czerwonego octu winnego
- sól i pieprz do smaku
- kilka kromek starego chleba
- garść bazylii do dekoracji
- mała garść liści mięty, do dekoracji.
Wskazówki:
W dużej misce połącz pomidory, seler, cebulę, czosnek, skórkę z cytryny, olej i ocet. Dopraw solą i pieprzem, a następnie wymieszaj. Dodaj pokruszony chleb, bazylię i miętę i delikatnie wymieszaj.
Jeśli chleb jest zwilżony i na dnie miski gromadzi się niewielka ilość płynu, nie jest potrzebna woda (patrz uwaga powyżej). Sprawdź czy jest odpowiednio doprawiona. Sałatkę najlepiej podawać w ciągu kilku godzin, nim chleb straci swoje właściwości.
Sałatka TabboulehTabouli jest prawdopodobnie najbardziej znaną śródziemnomorską/bliskowschodnią sałatką. Na początek potrzeba rozwikłania jednej rzeczy: "gwiazdą serialu" w przepisie tabouli nie jest bulgur. Chodzi o to, aby mieć trochę bulgur w sałatce, a nie trochę sałatki z bulgurem.
Składniki:
- 1 duża pęczek pietruszki
- 2 średnie pomidory
- 1 szklanka kaszy bulgur lub komosy ryżowej
- 1 pęczek zielonej cebuli
- 1/4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny (2 cytryny)
- 1/4 szklanki ekstra oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 3 łyżeczki soli morskiej
- 1 łyżeczkę świeżo mielonego pieprzu.
Wskazówki:
Umieść Bulgur w misce i zalej ją wodą. Odstawić na około godzinę. Jeśli używasz komosy ryżowej, gotuj zgodnie z zaleceniami, a następnie schłodź. Posiekaj pietruszkę na bardzo małe kawałki i włóż do dużej miski. Aby szybko odciąć końce zioła, użyj nożyc kuchennych.
Pokrój pomidory i posiekaj zieloną cebulkę, tylko zielone części. Następnie dodaj je do miski. Odlej wodę ze kaszy i wyciśnij ją. Następnie dodaj garść do sałatki i dobrze wymieszaj. Dodaj sok z cytryny, oliwę z oliwek, sól i pieprz. Wymieszaj ponownie.
Przy odrobinie fantazji sałatkę tę można urozmaicać, mieszając ją z różnymi dodatkami, np. kawałkami dyni lub marchewki i/lub grilowanego kurczaka.
Wszystkim życzymy smacznego!
Od Redakcji:
Zachęcamy do podzielenia się swoimi przepisami - wystarczy przesłać nam opis i możliwie kilka zdjęć na adres mailowy: kontakt@60plus.pl